BCL: Με το δεξί το Περιστέρι

Eντυπωσιακό το Περιστέρι στην πρεμιέρα του BCL

Mε το δεξί μπήκε στο Basketball Champions League το Περιστέρι, καθώς νίκησε με 86-70 την Μπνέι Eρζλίγια στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο αγώνας με την ισραηλίτικη Μπνέι Ερζλίγια ήταν ο πρώτος επίσημος για τον Βασίλη Σπανούλη ως head coach του Περιστερίου και οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους του.

Με ωραίο μπάσκετ άνοιξαν τη διαφορά βρίσκοντας λύσεις με τον Μίρο Μπίλαν και τον Φρανσίσκο. Η εξαιρετική άμυνα, οι 23 ασίστ και τα 9 λάθη οδηγούσαν το Περιστέρι που δεν συνάντησε δυσκολίες μέσα στην αναμέτρηση και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 17, Ντένμον 10, Φρανσίσκο 16 (3), Κασελάκης 6, Μωραΐτης 7 (1), Ντέιβις 13 (3), Γκιουζέλης, Τζούστον 6, Πουλιανίτης 8 (2), Ραντάνοβ 3.

Μπνέι Ερζλίγια (Αχαρόνι): Κοέν 4, Χούκερ 10 (2), Κεμπ 24, Σαχάρ, Φαν Βλιτ 12 (2), Μπαμπ 10 (2), Κάρτερ 9, Φέιγ 4, Κράβις.