ΑΕΚ – Ιωνικός: Ποδαρικό με “3άρα” για την Ένωση

Εικόνα που θυμίζει… ΑΕΚ έδειξε η Ένωση που επικράτησε του Ιωνικού (3-0) στο ΟΑΚΑ, κλειδώνοντας την έναρξη του πρωταθλήματος με νίκη.

Έβγαλε τον καλό της εαυτό και μπροστά στον κόσμο της η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του νεοφώτιστου Ιωνικού με 3-0 στο ΟΑΚΑ, για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Τα νέα αποκτήματα της Ένωσης Λε Ταλέκ, Τσούμπερ και Άμραμπατ (από τα έντεκα μέτρα) πέτυχαν τα τρία τέταρτα των κιτρινόμαυρων, σημειώνοντας έτσι τους τρείς βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Ιωνικός δεν βρήκε τον δρόμο δίχτυα και στο πρώτο ημίχρονο έχασε τον Ρομαό, ο οποίος αντίκρισε κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς πήγε στα… σίγουρα και επέλεξε να κρατήσει στον πάγκο τους Γέφτιτς και Τσούμπερ, με τους Μάνταλο και Τάνκοβιτς να παίρνουν φανέλα βασικού. Ντεμπούτο με την φανέλα της ΑΕΚ, εν μέσω αποθέωσης, έκαναν οι Τσούμπερ και Γεβτιτς.

Τελευταία φορά που η ΑΕΚ αντιμετώπισε εντός έδρας τον Ιωνικό ήταν στις 2 Δεκεμβρίου του 2006. Η Ένωση είχε επικρατήσει με 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί στα ωραία στιγμιότυπα της βραδιάς πως πριν από τη σέντρα, οι φίλοι της ΑΕΚ έδωσαν μια ανθοδέσμη στον πρώην ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι.

Στο πρώτο κιόλας λεπτό καλή στιγμή για τον Ιωνικό. Ο Τουράμ μπήκε στην περιοχή, ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” εκμεταλλεύτηκαν την πρώτη καλή στιγμή τους και βρήκαν δίχτυα. Μετά τη  εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου(6’) από τα δεξιά, ο Λε Ταλέκ ανενόχλητος στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0.

Αμέσως μετά ο Ιωνικός είχε ακόμα μια ευκαιρία παρόμοια με την πρώτη. Ο Λενίς ταλαιπώρησε τον Χατζισαφί, βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Παρά το γκολ οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού είχαν πάρει την μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να βγάλουν αντίδραση. Στο 29’ Ο Ρομαό πέταξε την κάθετη μπαλιά στον κενό χώρο, ο Τουράμ πετάχτηκε στον κενό χώρο και πρόλαβε τον Στάνκοβιτς στην έξοδο. Ωστόσο η προβολή του στο προσπέρασμα του Αυστριακού κίπερ πήγε αρκετά πλάγια, με το σουτ που επιχείρησε να περνάει αρκετά άουτ.

Στο 33’ ο Αμραμπάτ προσπέρασε τον Ρομαό και αυτός με ένα ανόητο μαρκάρισμα δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει τον Ιωνικό με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΚ, πέρα από τη φάση του γκολ, δεν είχε απειλήσει την εστία του Χουτεσιώτη. Αντίθετα, ο Ιωνικός είχε δημιουργήσει τέσσερις καλές ευκαιρίες, βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας της Ένωσης.

H δεύτερη τελική της ΑΕΚ ήρθε στο 42′ με τον Άμραμπατ, ο πιο δραστήριος παίκτης της Ένωσης μεσοεπιθετικά, από το ύψος της περιοχής επιχείρησε σουτ ,όμως ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ως έχει με τις δυο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια και την Ένωση να προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Λε Ταλέκ.

Πρώτη ενέργεια του Τσούμπερ στο δεύτερο μέρος ήταν στο 48’ ένα σουτ εκτός περιοχής. Ο Χουτεσιώτης όμως μπλόκαρε την μπάλα, χωρίς να δυσκολευτεί. Στο γύρισμα του Τσούμπερ προς τον Αραούχο, ο Μύγας του έκανε τάκλιν και η μπάλα βρήκε στο χέρι στήριξής του. Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 53’ ο Μάνταλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η Ένωση λίγο έξω από τη περιοχή, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, ωστόσο ο Χουτεσιώτης ήταν εκεί και απέκρουσε.

Ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή, ο Μύγας τον ανέτρεψε και ο Τζοβάρας σφύριξε αμέσως την  εσχάτη των ποινών. Ο Αμραμπάτ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία, ο Χουτεσιώτης έμεινε στο κέντρο, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στο 62’.

Στο 63’ Αραούχο και Τσούμπερ συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο Αργεντινός φορ επιχείρησε το σουτ, ωστόσο ο Χουτεσιώτης παραχώρησε κόρνερ.

Ο Τσούμπερ μπήκε στο ημίχρονο και έδειξε  με το… καλησπέρα την ποιότητα του. Η ΑΕΚ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τσούμπερ επωφελήθηκε από τις κόντρες και με εντυπωσιακό τελειώμα στην κλειστή γωνία του Χουτεσιώτη έκανε το 3-0.

Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Ιωνικού, το σουτ του Τσούμπερ αποσοβήθηκε από τον Χουτεσιώτη, ενώ ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το σουτ με το αριστερό και η μπάλα πήγε στο δοκάρι.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Γαλανόπουλος(46’ Σιμανσκι), Μάνταλος(68’ Γέβτιτς), Άμραμπατ(68’ Γκαρσία), Τάνκοβιτς(46’ Τσούμπερ), Αραούχο(75’ Ανσαριφάρντ)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Άοσμαν, Καμπράλ, Βαλεριάνος, Τσιγκρίσνκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό, Τουράμ, Λένις.