ΑΕΚ- Λαμία: Έκανε το καθήκον της, αλλά χωρίς αντίκρισμα η Ένωση

Η ΑΕΚ νίκησε τη Λαμία, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το πρωτάθλημα.

Στην τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ υποδέχθηκε στην “Αγιά Σοφιά” τη Λαμία, πήρε τη νίκη με 3-0.

Η ομάδα του Αλμέιδα ωστόσο δεν κατόρθωσε να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα, καθώς ο Άρης δεν της έκανε το χατίρι να πάρει έστω έναν βαθμό από τον συμπολίτη ΠΑΟΚ.

Η Ένωση έχασε το πρωτάθλημα που είχε στα χέρια της, μετά τη νίκη της κόντρα στον Παναθηναϊκό στην “Αγία Σοφιά” λόγω της ήττας με ανατροπή από τον ΠΑΟΚ με 3-2 στην Τούμπα.

Τα γκολ πέτυχαν οι Λιούμπιτσιτς (20΄), Τσούμπερ (40΄), Σιμάνσκι (90+2΄).

Η Ένωση μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λιούμπισιτς στο 20′ μετά από δυνατό πλάγιο του Άμραμπατ και ωραίο τελείωμα του μέσου της ΑΕΚ.

Στο 42′ οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Τσούμπερ. Ο Λιβάι Γκαρσία βρήκε τον Ελβετό στην περιοχή, αυτός σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65′ η Ένωση είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Πόνσε, με το τελικό 3-0 να γράφει ο Σιμάνσκι στο 93ο λεπτό.

Κίτρινες: Βίντα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (46΄ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (62΄ Ελίασον), Τσούμπερ (67΄ Αραούχο), Λιούμπισιτς (67΄ Γκατσίνοβιτς), Γκαρσία (62΄ Πόνσε)

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (86΄ Κορνέζος), Τζανδάρης, Σαντάνα (85΄ Σιμόν), Τερεζίου (67΄ Μαρτίνεθ), Λέικ (46΄ Νούνιες), Μάλτσι (74΄ Τσούκαλος), Σλίβκα