Άρης-ΠΑΟΚ: Έφυγε νικητής και πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ από το Βικελίδης

Άντεξε στην πίεση του Άρη, έφυγε νικητής από το “Κλεάνθης Βικελίδης” ο ΠΑΟΚ και είναι ο νέος πρωταθλητής Ελλάδος

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-2 τον Άρη στο “Κλεάνθης Βικελίδης, για την τελευταία αγωνιστική των playoffs της Super League.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” πανηγύρισε το πρώτο του πρωτάθλημα μετά το 2019 και τέταρτο στην ιστορία του και εξασφάλισε την παρουσία του στα προκριματικά του UEFA Champions League

Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Μπράντον Τόμας (30’) και Τάισον (62’), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μορόν (47’). Κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Μιχαηλίδης στο 78’.

Παρατείνεται η αγωνία για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ένταση. Προτού συμπληρωθεί μισό λεπτό, ο Μιχαηλίδης πήρε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μορόν. Τα πολλά φάουλ και οι συνεχείς διακοπές δε βοήθησαν στο να βρει ρυθμό το ματς, με τον ΠΑΟΚ να έχει μια κεφαλιά με τον Τάισον στο 15’.

Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ εκμεταλλευόμενοι λάθος του Μορόν. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα, βρήκε τον Τόμας που πλάσαρε τον Χουλιάν Κούεστα για το 0-1.

Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν πριν βγει το ημίχρονο, ωστόσο οι προσπάθειες των Κίκε Σαβέριο (41’) και Σάπι Σουλεϊμάνοφ (44’) δε βρήκαν στόχο.

Mε το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Μορόν ισοφάρισε για τον Άρη. Οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν από τα δεξιά, ο Μόουζες Οντουμπάτζο έκανε τη σέντρα και ο Μορόν με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έκανε το 1-1.

Η χαρά κράτησε λίγα λεπτά στην «κίτρινη» πλευρά. Από τρομερή ενέργεια του Γιάννη Κωνσταντέλια που προσπέρασε τον Οντουμπάτζο, ο Τάισον με σουτ νίκησε τον Κουέστα για το 1-2, στέλνοντας ξανά το τρόπαιο στην Τούμπα.

Από εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ ο Φαμπιάνο Λέισμαν αστόχησε στο 71’ ενώ έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μιχαηλίδη με δεύτερη κίτρινη.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου πέρασε τον Ίβαν Νάσμπεργκ στο ματς αντί του Κωνσταντέλια, με τους «ασπρόμαυρους» να προσπαθούν να ροκανίσουν τα τελευταία λεπτά χωρίς να πιεστούν. Ένα σουτ του Άλβαρο Ζαμόρα από δύσκολη θέση πέρασε έξω ενώ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρίμ Ανσαριφάρντ σπατάλησε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Κίτρινες: Μοντόγια, Βερστράτε, Μάνου Γκαρθία – Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Κωνσταντέλιας, Κοτάρσκι.

Κόκκινη: Μιχαηλίδης (78’)

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (86’ Φεράρι), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Εμβοντό (86’ Φετφατζίδης), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (86’ Ανσαριφάρντ), Βερστράτε (66’ Μάνου Γκαρθία), Σαβέριο (72’ Ζαμόρα), Μορόν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας (80’ Νάσμπεργκ), Τάισον (65’ Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (65’ Σαμάτα).