ΑΕΚ-Λαμία: Επιστροφή στις νίκες με ξέσπασμα Γκαρσία

Τριάρα στη Λαμία με επιστροφή στα γκολ του Λιβάι Γκαρσία.

Για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της Λαμίας στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα.

Εκτός από τα τέρματα αξιοσημείωτη ήταν η αντίδραση του Λιβάι Γκαρσία μετά το τέρμα που πέτυχε, ο οποίος ξέσπασε σε κλάματα.

Τα γκολ της ΑΕΚ πέτυχαν οι Λιβάι Γκαρσία στο 10ο λεπτό, ο Αραούχο στο 36ο λεπτό και Πέτρος Μάνταλος στο 94′.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά και με όρεξη στο παιχνίδι και στην πρώτη της καλή στιγμή ευτύχησε να σκοράρει. Πιο συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό ο Αραούχο βρήκε τον Γκαρσία στην περιοχή και ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ και στην συνέχεια ξέσπασε σε λιγμούς.

Στο 36ο λεπτό, η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς με τον Σέρχιο Αραούχο να κάνει την προσπάθεια στην περιοχή και να αφήνει κανένα περιθώριο στον Γκοσέλεφ για το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καρλίτος δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να φεύγει άουτ ενώ στο 41′ ο τερματοφύλακας της Λαμίας έδιωξε την κεφαλιά του Ελίασον από κοντινή απόσταση.

Στο δεύτερο μέρος, έπεσε ο ρυθμός η Ένωση διαχειρίστηκε το ματς και πέτυχε τέρμα στο 93ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέτρου Μάνταλου σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο.

Σκόρερς: 10′ Λιβάι Γκαρσία, 36′ Αραούχο, 93′ Μάνταλος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (62′ Μάνταλος), Βίντα, Κάλενς, Μοχαμάντι (77′ Πήλιος), Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (69′ Πισάρο), Αραούχο (69′ Τσούμπερ), Γκαρσία (69′ Πόνσε).

Λαμία(Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ (46′ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Αμαράλ, Σαντάνα, Σλίβκα, Μαρτίνεθ (73′ Μάλτσι), Τσιλούλης (46′ Τζανδάρης), Καρλίτος (73′ Λόνγκο).