Premier League: Απίστευτο ματς στο Λονδίνο, Τσέλσι-Σίτι 4-4

Ματσάρα στο Λονδίνο, άντεξε η Τσέλσι και πήρε βαθμό από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι.

Για την 12η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι έμεινε ισόπαλη με τη Μάντσεστερ Σίτι με 4-4 στο “Stamford Bridge” σε ένα απίστευτο ματς που έβαλε “φωτιά” στη μάχη της κορυφής.

Στο 25ο λεπτό οι “πολίτες” κέρδισαν πέναλτι, με τον Τέιλορ να δείχνει την άσπρη βούλα λόγω του τραβήγματος του Έρλινγκ Χάλαντ από τον Κουκουρέγια. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νορβηγός και ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ για τη Σίτι καθώς η Τσέλσι αντέδρασε με τον Τιάγκο Σίλβα να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι έπειτα από κόρνερ και με ασύλληπτη διαγώνια κεφαλιά εκτέλεσε τον Έντερσον, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 37ο λεπτό οι “μπλε” προηγήθηκαν όταν ο Σάντσεθ έκανε το βολέ, η μπάλα έφτασε στον Πάλμερ που τροφοδότησε τον Τζέιμς, εκείνος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Στέρλινγκ με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία (2-1).

Παρότι η ψυχολογία σε εκείνο το σημείο ήταν με τους γηπεδούχους, ο Μπερνάρντο Σίλβα έβγαλε μια καλοζυγισμένη σέντρα και ο Ακάντζι έπιασε κεφαλιά εντελώς αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας της Τσέλσι σκοράροντας για το 2-2.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Μάντσεστερ Σίτι να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Χάλαντ να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει την ανατροπή για τους πρωταθλητές.

Οι παίκτες του Ποτσετίνο όμως δεν παραδόθηκαν, ο Γκάλαχερ αστόχησε επιχείρησε δυνατό σουτ, ο Εντερσον έδιωξε, αλλά ο Τζάκσον πρόλαβε και σκόραρε.

Ο Ρόδρι με οβίδα εκτός περιοχής αιφνιδίασε τη Τσέλσι (3-4), ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Ρούμπεν Ντίας “γκρέμισε” τον Μπρόγια εντός της περιοχής και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Κόουλ Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα για να γίνει το 4-4.

Κίτρινες: 23′ Κουκουρέγια, 24′ Πάλμερ, 56′ Ντοκού, 61′ Καϊσέδο, 72′ Ρόδρι, 90+4′ Τζάκσον, 90+4′ Γκρίλις, 90+7′ Στέρλινγκ

ΤΣΕΛΣΙ (Ποτσετίνο): Σάντσεθ, Τζέιμς (Γκουστό 65′), Ντισασί, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια, Καϊσέδο (Μπρόγια 90′), Φερνάντες (Μούντριχ 64′), Πάλμερ, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Τζάκσον (Ουγκοτσουκού 90+6′)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Γκβάρντιολ, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Φόντεν, Άλβαρες (Κόβατσιτς 79′), Ντοκού (Γκρίλις 59′), Χάλαντ