ΑΕΚ-Λαμία: Ο Αραούχο έδωσε τη λύση

Η ΑΕΚ χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ, νίκησε τη Λαμία και είναι πλέον έτοιμη για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Για την 3η αγωνιστική της Super League 1, στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο της Λαμίας με 1-0 χάρη σε τέρμα του Σέρχιο Αραούχο στο 67′.

Η ΑΕΚ ήταν σταθερή σε όλη τη διάρκεια του ματς δεν απειλήθηκε από την Λαμία και βρήκε την νίκη σε μία ωραία συνδυαστική συνεργασία. Παρόλα αυτά, η Λαμία απείλησε πρώτη με το σουτ του Ρόμανιτς στο 6ο λεπτό που δεν απείλησε τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ απάντησε δύο λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Τζαβέλλα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γέφτιτς. Στο 11′ ο Ελβετός μέσος επιχείρησε το σουτ με τον Γκαραβέλη να μαζεύει εύκολα στην αγκαλιά του.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το ματς είχε πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν η ενέργεια του Αραούχο που δεν βρήκε στόχο στο 28ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Σιμάνσκι βρήκε χώρο εξαπέλυσε ένα σουτ αλλά η προσπάθεια έφυγε εκτός εστίας.

Στο 34′ ο Αραούχο προσπάθησε να βάλει ένα εξαιρετικό τέρμα καθώς πέρασε τον Γκαραβέλη και από πλάγια θέση έκανε μια ραμπόνα και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου ο Τσούμπερ προσπάθησε δύο φορές να νίκησει τον Γκαραβέλη την μία με φάουλ στο 37′ και την άλλη με σουτ εκτός περιοχής στο 45′ και τα δύο όμως ήταν αδύναμα και κατέληξαν στα χέρια του τερματοφύλακα της ομάδας την Φθιώτιδας.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ξεκίνησε αγχωμένα και με εξαίρεση το σουτ του Αραούχο στο 50′ δεν μπόρεσε να απείλησε πριν το 60ο λεπτό.

Η Λαμία είχε την στιγμή της στο 63ο λεπτό με το σουτ του Φάνη Τσανδάρη που έδιωξε με υπερένταση ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ φαινόταν καλά κλεισμένη αλλά μια καλή πάσα του Χατζισαφί στον Τάνκοβιτς στο κέντρο της άμυνας έλυσε τον γρίφο της άμυνας της Λαμία και ο Σουηδός πάσαρε στον Αραούχο που με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Μάνταλος πήρε το βιολί του και είχε δύο σημαντικές στιγμές στο 77′ και το 85′ αλλά τα τελειώματα του δεν ήταν ιδανικά και ο Γκαραβέλης έκανε δύο σπουδαίες επεμβάσεις.

Η τελευταία καλή στιγμή ήταν το σουτ του Λε Ταλέκ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και μοιραία έμεινε το 1-0.

Σκόρερ: Αραούχο 67′

Κίτρινες: Σάκχοφ 69′ – Τσανδάρης 30′, Σαραμαντάς 56′

ΑΕΚ (Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν (90+1΄ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (64΄ Σάκχοφ), ‘Αμραμπατ (46΄ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Γέβτιτς (64΄ Ανσαριφάρντ), Αραούχο (73΄ Μάνταλος)

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (66΄ Προβυδάκης), Νούνιες (88΄ Ορτέγκα), Ελευθεριάδης (74΄ Βάχομήτρος), Μανούσος (66΄ Τάιρον), Μανουσάκης (66΄ Καραμάνος), Ρόμανιτς