Καλή προσπάθεια η ΑΕΚ, χωρίς θετικό αποτέλεσμα

Η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τη Λέστερ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να μειώσει, αλλά τελικά ηττήθηκε. Παραμένει χωρίς βαθμό στον όμιλο.

Ακόμα τρεις χαμένους βαθμούς μετράει η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά από τη Λέστερ με 1-2, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι “κιτρινόμαυροι” παραμένουν χωρίς βαθμό στον όμιλο, ενώ οι “Αλεπούδες” έχουν το απόλυτο σε δύο ματς και μετράει 6β.

Οι Άγγλοι πέτυχαν και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βάρντι να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα, ενώ τον Τσαντουρι να διαμορφώνει το 0-2. Το μοναδικό γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Τάνκοβιτς, ο οποίος αποδείχτηκε “χρυσή αλλαγή”. Ένας από τους σημαντικότερους παίκτες στην αναμέτρηση μπορεί να θεωρηθεί ο Μάνταλος, ο οποίος ήταν και ο δημιουργός του γκολ.

Πάρα το γεγονός ότι η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και οι αλλαγές του Καρέρα άλλαξαν την κατάσταση, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Θυμίζουμε ότι η Ένωση δεν είχε στην διάθεσή της, τους τραυματίες Τσιγκρίνσκι. Σιμόες και Λιβάι Γκαρσία.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Λέστερ είχε την κατοχή. αλλά η ΑΕΚ είχε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 6’ ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μάνταλος βγήκε στο πρώτο δοκάρι, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μόργκαν απέκρουσε σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ένωση με τους ίδιους πρωταγωνιστές προσπάθησε να απειλήσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Μάνταλος βγήκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Λιβάγια ήταν ένα βήμα πιο μπροστά στην περιοχή, χωρίς να προλαβαίνει.

Η πρώτη φορά που απείλησε η Λέστερ ουσιαστικά την εστία του Τσιντώτας ήταν στο 15’, όταν ο Μάντισον έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Τσιντώτα.

Μια λάθος εκτίμηση του Τσιντώτα είχε ως αποτέλεσμα να ανατρέψει στην περιοχή τον Βάρντι στο 18’ με τον διαιτητή να δείχνει την έσχατη των ποινών. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση νίκησε τον Τσιντώτα και σημείωσε το 1-0 για τις “Αλεπουδες”.

H ΑΕΚ έδειξε ότι μπορεί να βρει το δρόμο για να απειλήσει τη Λέστερ και το έκανε δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό με τον Μάρκο Λιβάγια.

Στο 27’ ο Μπακάκης έκανε γέμισμα, ο Λιβάγια έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Σμάιχελ απέκρουσε εντυπωσιακά. Ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κροάτης έκλεψε τη μπάλα, βγήκε απέναντι από τον Σμάιχελ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξιό δοκάρι.

Τελικά η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν πως την περίμενε η ΑΕΚ και στο 39’ η Λέστερ βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Μάντισον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βάρντι έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, χωρίς αποτέλεσμα, η μπάλα έφτασε όμως στο δεύτερο δοκάρι στον Τσάντουρι, ο οποίος με το αριστερό νίκησε τον Τσιντώτα.

Γκολ με το …καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε η ΑΕΚ με τον Τανκοβιτς, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο. Στο 48’ ο Μάνταλος έσκαψε εξαιρετικά έβγαλε τον Τάνκοβιτς τετ α τετ, ο Σουηδός με το αριστερό νίκησε τον Σμάιχελ, μειώνοντας σε 1-2.

Λίγο έλειψε η ΑΕΚ να ισοφαρίσει μέσα σε ένα λεπτό, ξανά με πρωταγωνιστή τον Τάνκοβιτς. Ο Μάνταλος έκανε άνω κάτω στη μεσαία γραμμή, έκανε τη σέντρα, έβγαλε τον Σουηδό ξανά στην πλάτη της άμυνας της Λέστερ, αλλά αυτή τη φορά το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

Σειρά της Λέστερ να απειλήσει στο 64’ με το δυνατό σουτ του Ουντέρ, ωστόσο η μπάλα τράνταξε την συμβολή των δοκών του Τσιντώτα.

Στο 84’ η Λέστερ κατάφερε να βγει στην αντεπίθεση, ο Μπαρνς πήγε κατά μέτωπο με τον Νεντετσλιάρου, αλλά ο Ρουμάνος τον έκλεισε αναγκάζοντας τον να απομακρυνθεί από την εστία.

Τα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και τελικά η ΑΕΚ ενώ μπορούσε να ισοφαρίσει, έχασε αφήνοντας τα λεπτά ανεκμετάλλευτα.

Σκόρερ: 48’ Τάνκοβιτς / 18′ πεν. Βάρντι, 39′ Τσάντουρι

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης(85’ Βασιλαντωνόπουλος), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Ινσούα(85’ Μαχαίρας), Λόπες, Σάχοβ(85’ Σαμπανάτσοβιτς), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια(46’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ(46’ Ολιβέιρα)

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Ολμπράιτον, Φοφανά, Μόργκαν, Φουκς(46’ Τόμας), Τζάστιν, Τσαντούρι(66’ Μεντί), Τίλεμανς, Ουντέρ(66’ Πράτς), Μάντισον(73’ Μπάρνς), Βάρντι(70’ Ιεανάτσο)