Εύκολες νίκες για Ερυθρό και Χοφενχάιμ, ήττα «ΣΟΚ» για Τότεναμ

Μεγάλες νίκες, αλλά ταυτόχρονα σπουδαίες εκπλήξεις περιελάβανε η δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Αρχικά, όσον αφορά τον όμιλο της ΑΕΚ, η Μπράγκα επικράτησε εύκολα της Ζόρια (0-2) και πανηγύρισε το 2×2 στις νίκες. Η Αντβέρπ με ψυχωμένη εμφάνιση υποχρέωσε την Τότεναμ σε ήττα (1-0).

Επιπλέον, Ερυθρός Αστέρας, Βολφσμπέργκερ, Χοφενχάιμ και Μίλαν είχαν εύκολες αποστολές απέναντι σε Σλόβαν Λίμπερετς, Φέγενορντ, Γάνδη και Σπάρτα Πράγας αντίστοιχα.

Επίσης, η Βιγιαρεάλ πέρασε με ανατροπή από το Αζερμπαϊτζάν και την έδρα της Καραμπάγκ, καθώς επίσης σπουδαία ανατροπή πέτυχε και η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη στην Τουρκιά απέναντι στην Σίβασπορ.

Τέλος, ίσως στο καλύτερο ματς της αγωνιστικής από άποψη σκοραρίσματος η Λίντσερ επικράτησε με το εμφατικό 4-3 της Λουντογκόρετς.

Ζόρια Λουχάνσκ – Μπράγκα 0-2

Για τον έβδομο όμιλο η Μπράγκα υποχρέωσε σε ήττα την νωχελική Ζόρια, την οποία «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ο Παουλίνιο με πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ενώ στο 11‘, ο Γκαϊτάν με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-2.

Καραμπάγκ -Βιγιαρεάλ 1-3

Στον ένατο όμιλο η Βιγιαρεάλ πέρασε με δυσκολία από την έδρα της Καραμπάγκ.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη η Καραμπάγκ προηγήθηκε στο σκορ με τον Κουαμπένα στο 78’, αλλά ο Σάντος ισοφάρισε μετά από δύο λεπτά σε 1-1. Η ολική ανατροπή για την Βιγιαρεάλ ήρθε στο 85’ χάρη στο γκολ του Αλκάθερ. Ο Ισπανός επιθετικός «κλείδωσε» την νίκη στο 90+6’ για την Βιγιαρεάλ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Σίβασπορ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-2

Για τον ίδιο όμιλο η Μακάμπι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφερε τα πάνω κάτω και νίκησε με 2-1 την τουρική ομάδα.

Ο Καγιόντε άνοιξε το σκορ για την Σίβασπορ στο 55’, αλλά ένα ανόητο πέναλτι του Καμάρα (ο οποίος αντίκρισε και κόκκινη κάρτα), έδωσε την ευκαιρία στον Μπίτον να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα σε 1-1. Έτσι ακολούθησε η ανατροπή για την ομάδα του Γιώργου Δώνη με γκολ του Πέρετζ στο 74’.

Λίντσερ – Λουντογκόρετς 4-3

Στον δέκατο όμιλο η Λίντσερ, χάρη στα γκολ των Μπάλιτς (2’), Γκρούμπερ (11’), Ράγκουζ (34’) και το αυτογκόλ του Βερντόν (55’), η Λίντσερ επικράτησε με 4-3 της αξιόμαχης Λουντογκόρετς, για την οποία δεν έφτασε το χατ – τρικ του Μανού (15’, 67’, 73’ με πέναλτι).

Αντβέρπ -Τότεναμ 1-0

Μένοντας στον ίδιο όμιλο, η Αντβέρπ πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Τότεναμ. Ουσιαστικά στο 29’, ο Εμποκανί πίεσε, η άμυνα της Τότεναμ έχασε τη μπάλα και έτσι ο διεθνής επιθετικός έδωσε στα δεξιά στον Ραφαέλοφ, που νίκησε με λόμπα τον Λιορίς για το  τελικό 1-0.

Γάνδη -Χοφενχάιμ 1-4

Στον δωδέκατο όμιλο η Χοφενχάιμ πέρασε σαν σε προπόνηση από το Βέλγιο, επικρατώντας της Γάνδης με 4-1.

Η Γάνδη έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, καθώς στο 14’ ναι μεν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γιάρεμτσουκ αστόχησε. Στο 35’ ο Μπελφοντίλ με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για την ομάδα από το Σινσχάιμ

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52’ ο Γκρίλιτς έκανε το 0-2 για την Γερμανική ομάδα. Στο 73’ ο Γκατσίνοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Ο Τιμ μείωσε σε 1-3 στο 90+2’, για να σκοράρει στο 90+3’ ο Νταμπούρ για το τελικό 1-4.

Ερυθρός Αστέρας – Σλόβαν Λίμπερετς 5-1

Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Ερυθρός Αστέρας «έστησε» το δικό του πάρτι με αντίπαλο την Σλόβαν, την οποία φιλοδώρησε με πέντε γκολ.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Μπεν σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0, ενώ ο ίδιος παίκτης, εξαπέλυσε το σουτ και νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα της Σλόβαν. Στο 41ο λεπτό ο Μάτουσεκ με μακρινό σουτ μείωσε σε 2-1. Στο 49’ ο Μπεν έκανε την ενέργεια αλλά κόπηκε με τη μπάλα να φτάνει δεξιά στον Γκάϊτς που έκανε το σουτ για το 3-1.

Το πάρτι για τον Ερυθρό συνεχίστηκε, καθώς ακολούθησαν τα γκολ των Κατάι (67’) και Φαλτσινέλι (69’) για το τελικό 5-1.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 0-0

Στον ενδέκατο όμιλο και σε μία άκρως ισορροπημένη αναμέτρηση οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Καμία από τις δύο δεν θέλησε να πάρει ρίσκα και ήταν εμφανώς ικανοποιημένες με το μηδέν στην άμυνα.

Φέγενορντ -Βολφσμπέργκερ 1-4

Στον ίδιο όμιλο, η Βολφσμπέργκερ επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-1 μέσα στο «Ντε Κάιπ» της Φέγενορντ.

Η Αυστριακή ομάδα, προηγήθηκε στο 4ο λεπτό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιντλ, ενώ στο 13’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων πάλι με εύστοχο πέναλτι. Ο Μπεργκχουίς μείωσε στο 53’, αλλά στο 60’ ο 35χρονος μέσος ολοκλήρωσε με όμορφο γκολ το χατ – τρικ του. Στο 66’ ο Γιόβελιτς σκόραρε με το τρίτο πέναλτι στο ματς για το 1-4.

Μίλαν – Σπάρτα Πράγας 3-0

Τέλος για τον όγδοο όμιλο η Μίλαν έκανε το καθήκον της απέναντι στην Σπάρτα Πράγας.

Στο 24ο λεπτό, η Μίλαν έκλεψε τη μπάλα με τον Ιμπραϊμοβιτς, ο Σουηδός έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Ντίας, οποίος με όμορφο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 57’ ο Νταλότ από τα αριστερά έκανε τη σέντρα με τον Λεάο από κοντά να πλασάρει και να σκοράρει. Ο Νταλότ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και στο 66’ σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα που ήταν το 3-0.

Λιλ -Σέλτικ 2-2

Η Λιλ γύρισε από την «κόλαση» και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Σέλτικ.

Στο 28’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο τέρμα του Ελιονούσι με το δεξί εκτός περιοχής. Ο ίδιος παίκτης στο 32ο λεπτό με πλασέ σκόραρε για δεύτερη φορά.

Στο 67’ ο Τσελίκ μείωσε για την Λιλ σε 1-2, ενώ στο 75’ ο Ικονέ ισοφάρισε στο τελικό 2-2.