ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Νικητές οι “ερυθρόλευκοι” στο ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό σε ένα παιχνίδι που ήταν ανώτερη, αλλά ο Ελ Αραμπί έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες

Στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-3 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που ήταν ανώτερη, αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε τη διαφορά ταχύτητας μεταξύ των δύο ομάδων.

Το σκορ άνοιξε ο Αγκιμπού Καμαρά στο πρώτο λεπτό, ισοφάρισε ο Αραούχο στο 12΄ και ακολούθησαν τα δύο γκολ του Μαροκινού που έκριναν την αναμέτρηση στο 35ο και το 70ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αραούχο στο 79΄.

Η ομάδα του Πειραιά αποσπάστηκε με διαφορά έξι βαθμών στην κορυφή της κατάταξης από τη 2η ΑΕΚ που έμεινε στους 20β.

Ο Αργύρης Γιαννίκης για το ντέρμπι επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Στάνκοβιτς να υπερασπίζεται την εστία, τους Βράνιες και Μήτογλου στα στόπερ, τους Μισελέν και Μοχαμάντι στα άκρα, οι Σιμόες και Σιμάνσκι στον άξονα της μεσαίας γραμμής, μπροστά τους οι Μάνταλος, Τσούμπερ και Λιβάϊ Γκαρσία και στην κορυφή ο Σέρχιο Αραούχο.

Για τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό, ο Πέδρο Μαρτίνς θα παρατάξει τους ερυθρόλευκους με 4-2-3-1 με τον Βάτσλικ κάτω από τα δοκάρια, τους Λάλα, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμτσουκ στην άμυνα, τους Εμβιλά και Μάντι Καμαρά ως αμυντικά χαφ, τον Ονιεκούρου αριστερά, τον Ακιμπού Καμαρά ως δεκάρι και τον Μασούρα δεξιά πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε τον τέλειο αιφνιδιασμό και στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε στο ημικύκλιο της περιοχής περιοχής εκεί που ο Αγκιμπού Καμαρά με εκπληκτικό γυριστό πέτυχε το δεξί “Γ” του Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και βρήκε τέρμα στο 15ο λεπτό. Ο Μάνταλος κινήθηκε δεξιά έκανε την σέντρα, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία μετά την άστοχη έξοδο του Βάτσλικ.

Στο 23ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ με τον Λάλα. Ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ με πάσα στον Γάλλο στον άξονα, επιχείρησε το σουτ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 33′, ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ ο Σιμάνσκι πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στοχο.

Στο 34ο λεπτό, ο Ολυμπιακός σκόραρε για δεύτερη φορά. Ο Λάλα έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Ελ Αραμπί έσπασε το οφσάιντ, πέρασε τον Μισελέν και πλάσαρε ιδανικά τον Στάνκοβιτς.

Στο 43ο λεπτό, ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, από την απομάκρυνση επωφελήθηκε ο Σιμάνσκι που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

Η πρώτη απειλή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν από πλευράς ΑΕΚ, με το σουτ του Μοχαμάντι στο 49′ που έφυγε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μάνταλου δύο λεπτά αργότερα.

Στο 53ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε σουτ και ο Στάνκοβιτς έστειλε την μπάλα με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ.

Στο 62ο λεπτό, ο Αραούχο ξεπέρασε περίτεχνα τον Παπασταθόπουλο, πάσαρε στην περιοχή στον Άμραμπατ αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Στο 64′ ο Άμραμπατ κέρδισε φάουλ, ο Μάνταλος το εκτέλεσε με πάσα στον Μαροκινό, αυτός γύρισε το σώμα του έκανε το δυνατό σουτ αλλά εισέπραξε το “όχι” από τον Βάτσλικ.

Στο 70ο λεπτό ο Ολυμπιακός σκόραρε για τρίτη φορά με δράστη τον Ελ Αραμπί. Ο Μοχαμάντι με λάθος πάσα έκανε την ασίστ τον Ελ Αραμπί και τον έβγαλε σε θέση τετ α τετ και περνάει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και πλασάρει προ κενής εστίας.

Στο 72′ ο Ελ Αραμπί βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας έσπασε στον Καμαρά αυτός σούταρε στον Στάνκοβιτς, ο Ελ Αραμπί έγινε κάτοχος της μπάλας εκ νεου πάσαρε στον Μάντι Καμαρά που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι στο 79ο λεπτό. Ο Ανσαριφάρντ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Αραούχο που με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Βάτσλικ για το 2-3.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία να βάλει ταφόπλακα στα όνειρα της ΑΕΚ για την ισοφάριση. Ο Αγκιμπού Καμαρά βγήκε σε αντίθεση έβγαλε τον Μασούρα σε θέση τετ α τετ όμως πλάσαρε άστοχα και έτσι έμεινε το 2-3.

Σκόρερ: Αραούχο 15′,79′ – Αγκιμπού Καμαρά 2′, Ελ Αραμπί 34′,72′

Κίτρινες: Άμραμπατ 86′ – Εμβιλά 75′

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Βράνιες, Μήτογλου, Μισελέν, Μοχαμάντι (73′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι (73′ Γέφτιτς), Σιμόες (87′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ (73′ Ανσαριφάρντ), Μάνταλος, Λιβάϊ Γκαρσία (46′ Άμραμπατ), Αραούχο

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βάτσλικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λάλα, Ρέαμτσουκ, Εμβιλά, Μάντι Καμαρά (87′ Μπα), Ονιεκούρου (68′ Μπουχαλάκης), Ακιμπού Καμαρά, Μασούρας (84′ Λόπες), Ελ Αραμπί (84′ Τικίνιο)