ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Ερυθρόλευκη έξαψη και πεντάρα επί της Ένωσης

Μεγάλη και ιστορική νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Μια μεγάλη και ιστορική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της ΑΕΚ, με 1-5 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play Offs της Super League 1!

Σκόρερ της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς, ο Μαντί Καμαρά στο 17’, ο Γιώργος Μασούρας στο 23’ και στο 44’, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 35’ και ο Κώστας Φορτούνης στο 73’. Για την ΑΕΚ μείωσε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 88′.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον, θέλουν ακόμη 5 βαθμούς (στην περίπτωση που δεν θα έχει άλλες απώλειες ο Άρης) για να κατακτήσει και μαθηματικά το 46ο του πρωτάθλημα.

Και αυτό, καθώς βρίσκονται στους 73 βαθμούς, στο +19 από τον δεύτερο Άρη, ενώ η ΑΕΚ μένει 5η με 48.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ήταν πως δεκατρία χρόνια μετά το τελευταίο του παιχνίδι – ως αρχηγός – με την ΑΕΚ, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος επιστρέφει στο ίδιο γήπεδο ως αντίπαλος της Ένωσης με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Παράλληλα, στο ημίχρονο, ο ιδιοκτήτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισανίδης, αποχώρησε από το γήπεδο.

Ενώ αυτό το 1-5, αποτελεί την ισοφάριση της πιο ευρείας εκτός έδρας νίκης του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ, μαζί με το ματς της 26ης Νοεμβρίου του 1972. Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός βάζει τέσσερα γκολ στην ΑΕΚ από το πρώτο ημίχρονο (ανεξαρτήτως έδρας), μετά την 1η Σεπτεμβρίου του 1991 (4-2 τελικό σκορ), ενώ παράλληλα για την ΑΕΚ είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της που δέχεται 4 τέρματα στην έδρα της στο πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος, είχε να νικήσει εκτός έδρας την ΑΕΚ από τις 11 Νοεμβρίου 2012 με 0-4, ενώ πέρυσι στα πλέι οφ, είχε νικήσει με 1-2 στις 28 Ιουνίου 2020.

Με 3-4-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος στην άμυνα, Ανδρούτσος, Χολέμπας στα άκρα, Εμβιλά, Καμαρά στα χαφ, Μασούρας, Μπρούμα εξτρέμ και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε με 4-3-3, με τον Αθανασιάδη στο τέρμα, Νταντσένκο, Σβάρνα, Χνιντ, Λόπες στην άμυνα, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλο στο χώρο του κέντρου και Λιβάι Γκαρσία, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα επιθετική τριάδα.

Μόλις για τα πρώτα 15 λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, καθώς αφενός μετά το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, αφετέρου με το γκολ της ΑΕΚ που ακυρώθηκε, η άμυνα της ΑΕΚ έμοιαζε διαλυμένη. Οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος της αμυντικής λειτουργίας της Ένωσης και ήδη στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 0-4.

Στο δεύτερο μέρος, το σκορ όπως είναι φυσικό έφερε μια χαλάρωση στους “ερυθρόλευκους”, ωστόσο ακόμη και έτσι, όχι μόνο δεν απειλήθηκαν σοβαρά, αλλά ανέβασαν το δείκτη στο 0-5!

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Καμαρά στο 17’, όταν επιχείρησε σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Χνιντ και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 0-1.

Η ΑΕΚ δοκίμασε να απαντήσει και στο 19’ ο Μάνταλος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ο Τάνκοβιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, με τον βοηθό όμως να σηκώνει άμεσα οφσάιντ του Σουηδού εξτρέμ.

Στο 23’ Ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Χολέμπας έβγαλε κάθετη στον Μασούρα, που μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ με το αριστερό έγραψε το 0-2.

Η ψυχολογία των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε και στο 35’ ήρθε το τρίτο γκολ. Ο Χολέμπας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Λόπες έκανε τραγικό λάθος γυρίζοντας την μπάλα με το κεφάλι προς τον Αθανασιάδη και ο Ελ Αραμπί που βρέθηκε στην πορεία της, πλασαρε υπέροχα για το 0-3.

Ο Ολυμπιακός φυσικά δεν έμεινε εκεί. Αρχικά, στο 41’ ο Ελ Αραμπί έκανε έξοχη ενέργεια, έδωσε στον Μασούρα, που όμως πλάσαρε άστοχα.

Και πριν βγει το ημίχρονο, στο 44’, ο δείκτης ανέβηκε. Ο Ελ Αραμπί έβγαλε όμορφη μπαλιά κάνοντας άνω-κάτω την άμυνα της ΑΕΚ, ο Μασούρας βγήκε φάτσα με τον Αθανασιάδη και τον πλάσαρε για το 0-4.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και, ενώ ο Χιμένεθ προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του με δύο αλλαγές, στο 49’, ο Μάνταλος έκανε κάθετη για τον Ολιβέιρα, αυτός έφυγε φάτσα με τον Σα, που ενώ αρχικά αποσόβησε το πλασέ, στη συνέχεια ο φορ της Ένωσης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 53’, ο Μπρούμα έδωσε στον Μασούρα, αυτός σέντραρε από αριστερά στον Ελ Αραμπί που δεν βρήκε καλά τη μπάλα, με αυτή να του φεύγει.

Στο 68’ ο Νταντσένκο σέντραρε για τον Ανσαριφάρντ που τον έχασε ο Σεμέδο, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Αλλά ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν θα έμενε εκεί. Στο 74’ ο Χολέμπας μπήκε εξαιρετικά από αριστερά, γύρισε με τακουνάκι στον Φορτούνη, ο οποίος ελίχθηκε στην περιοχή, πλάσαρε και έκανε το 0-5.

Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει με 1-5 με τον Ανσαριφάρντ στο 88′.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Χνιντ (63’ Νεντελτσιάρου),  Λόπες, Σιμάνσκι (46’ Ανσαριφάρντ), Κρίστισιτς, Μάνταλος (63’ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (46’ Αλμπάνης), Γκαρσία (78’ Γκαρσία), Ολιβέιρα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ανδρούτσος, Χολέμπας (76’ Ντρέγκερ), Εμβιλά, Καμαρά (63’ Μπουχαλάκης), Μπρούμα (58’ Φορτούνης), Μασούρας (76’ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (63’ Χασάν)