“Διπλό” ο Προμηθέας στο Περιστέρι δια χειρός των δύο Γκραντ

Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι με το Περιστέρι και οι Πατρινοί διεκδικούν πλέον την 3η θέση

Για το παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε στην έδρα του Περιστερίου με 70-73 και είναι πλέον στο 12-5, ενώ η ομάδα του Μανωλόπουλου έχει ρεκόρ 10-10.

Για τους Πατρινούς, κορυφαίοι ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και ο αδελφός του, Τζεράι Γκραντ που σκόραρε 21 πόντους. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Τζόουνς που πέτυχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Προμηθέας αν και άρχισε το ματς με τρίποντο του Αγραβάνη, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με το Περιστέρι να παίρνει τα ινία του παιχνιδιού και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου προηγούταν για λίγο, 10-7. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλοί στην αμυντική τους λειτουργία, όμως και οι Πατρινοί βελτιώθηκαν στον συγκεκριμένο τομέα, περνώντας ξανά μπροστά στο τέλος της 1ης περιόδου με σκορ 16-17.

Η 2η περίοδο εξελίχθηκε σε ένα μεγάλο ντέρμπι, με τον Προμηθέα να είναι λίγο καλύτερος έχοντας έναν εξαιρετικό Τζέριαν Γκραντ, ωστόσο το Περιστέρι, με κινητήριο μοχλό επιθετικά τον Τσαϊρέλη, δεν άφησε την ομάδα του Μάκη Γιατρά να ξεφύγει στο καλό της διάστημα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, στο-1, 36-37, μπροστά οι φιλοξενούμενοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη ευστοχία μέσα στην ρακέτα και κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ που πραγματικά ήταν ασταμάτητος, ανέπτυξαν μια διαφορά 11 πόντων στο πεντάλεπτο, με σκορ 40-51. Το Περιστέρι σε αυτό το δεκάλεπτο είχε μεγάλο πρόβλημα επιθετικά καθώς τα σουτ δεν έμπαιναν και μέσα στο ζωγραφιστό οι αμυντικοί είχαν κλείσει όλους τους χώρους. Η ομάδα του Μανωλόπουλου έβγαλε αντίδραση και στο τέλος της 3ης περιόδου, έριξε την διαφορά στο -7, 50-57.

Το Περιστέρι τα έδωσε όλα για την ανατροπή στην 4η περίοδο, ρίχνοντας μάλιστα στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου την διαφορά στο -5, 59-64. Παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Προμηθέας έφυγε με το διπλό εν τέλη πολύ δύσκολα, με σκορ 70-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-37, 50-57, 70-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 6 (0/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 12 (4/9 δίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), ΜακΛιν 11 (4/10 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/6 σουτ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Σκορδίλης 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου, Φορντ Τζ., Σαλούστρος 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουτιέρεζ 8 (2/11 σουτ, 4 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8, Έβανς, Αγραβάνης Δ. 9 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 20 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Γιαννόπουλος 6 (1), Τζεράι Γκραντ 21 (9/14 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 4 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγραβάνης Γ. 3, Φορντ Κ., Χριστοδούλου, Αθηναίου 2 (1/6 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 22/43 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 11/17 βολές, 44 ριμπάουντ (27+17), 19 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 22/40 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 14/20 βολές, 39 ριμπάουντ (30+9), 24 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ.