ΑΕΚ- Παναθηναϊκός: Έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε το «Τριφύλλι»

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις με τον Λιβάι Γκαρσία και «σκότωσε» τον παθητικό Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Το “Τριφύλλι” προηγήθηκε με τον Ιωαννίδη στο 36ο λεπτό, όμως στο 90+1′ η Ένωση ισοφάρισε με τον Λιβάι Γκαρσία.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι η ομάδα του Μπόλονι, ενώ προηγήθηκε (0-1), κλείστηκε στην άμυνα και προσπάθησε σε όλο το δεύτερο μέρος να κρατήσει το αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη, να πιέζει και στο τέλος με τον Γκαρσία, να ισοφαρίζει για το τελικό 1-1.

Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» κρατούν τη διαφορά των 5 βαθμών από τον Παναθηναϊκό, παραμένουν στην 4η θέση με 55β, ενώ οι «Πράσινοι» έχουν 50β στην 5η θέση.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και έψαξε το γρήγορο γκολ, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη ολοκληρωμένη φάση στο 8ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, ο Καρλίτος αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε.

Μετά το πρώτο 15λεπτο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον ρυθμό του αγώνα, αλλά στη συνέχεια υπήρξαν λίγες φάσεις και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες.

Στο 35ο λεπτό η ΑΕΚ είχε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Ολιβέιρα ένιωσε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς και τη θέση του πήρε ο Ανσαριφάρντ.

Στο 36ο λεπτό οι «Πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ιωαννίδη. Ο Καρλίτος από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ, ο Ιωαννίδης με κεφαλιά, νίκησε τον Τσιντώτα, κάνοντας το 0-1.

Στο 45+2′ η Ένωση έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά η εξ’ επαφής κεφαλιά του Αλμπάνη, κατέληξε στα χέρια του Διούδη. Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά, όπως το πρώτο και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 65ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σάντσες στον Ανσαριφάρντ. Αρχικά ο ρέφερι έδωσε πέναλτι, αλλά μετά την υπόδειξη του VAR πήρε πίσω την απόφαση και έδωσε φάουλ εκτός περιοχής.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν όλο και περισσότερο, ψάχνοντας την ισοφάριση, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να αμύνονται και να κρατούν το υπέρ τους προβάδισμα.

Χαρακτηριστικό της πίεσης της Ένωσης, ήταν πώς είχε κλείσει στα καρέ του το “Τριφύλλι”, που δεν είχε κάνει φάση στην εστία του Τσιντώτα, στο δεύτερο μέρος!

Στο 81ο λεπτό ο Λιβάι Γκασία μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Διούδης απέκρουσε τη μπάλα.

Στο 90+1′ η πίεση απέδωσε καρπούς για την ΑΕΚ και έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μαχαίρας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λιβάι Γκαρσία με κοντινή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Αλμπάνης, Τσιγκρίνσκι, Μάνταλος, Λόπες Βιγιαφάνιες, Σάντσες, Αγιούμπ

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70′ Κρίστισιτς), Γαλανόπουλος (79′ Κοσίδης), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (79′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (35′ Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Πούγγουρας, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (69′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (89′ Ενγκμπακοτό), Καρλίτος (69′ Μακέντα)