ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Ισοπαλο το ντέρμπι κορυφής

Με πρωταγωνιστές τους Λιβάι Γκαρσία και Αραό, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν ισόπαλοι στο ντέρμπι κορυφής.

Ενόψει της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα υπέροχο παιχνίδι που έληξε με 2-2 στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», ματς το οποίο μπορούσαν να το πάρουν και οι δύο.

Οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού ήταν ο Λιβάι Γκαρσία από πλευράς γηπεδούχων με δύο τέρματα και ο Αραό με ένα γκολ και εξαιρετικά σημαντική αμυντική παρουσία.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ στους 41 βαθμούς και την ΑΕΚ δύο βαθμούς πίσω τους με 39 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ΑΕΚ να έχει την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Τσούμπερ στο 3ο λεπτό από το ημικύκλιο της περιοχής που δεν απείλησε τον Λοντίγκιν. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 23ο λεπτό με την ωραία προσποίηση και το σουτ του Μπερνάρ να φεύγει εκτός εστίας της ΑΕΚ.

Η Ένωση πήρε το προβάδισμα στιγμές αργότερα, με τον Σιμάνσκι να κάνει βαθειά μπαλιά ανάμεσα στα στόπερ του Παναθηναϊκού, τον Λιβάι Γκαρσία να προλαβαίνει τον Γεβντάι και να βρίσκεται απέναντι στον Λοντίγκιν και με ψύχραιμο πλασέ να ανοίγει το σκορ για την Ένωση.

Οι πράσινοι προσπάθησαν άμεσα να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαντσίνι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά το σουτ του από δύσκολη γωνία  κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 31′ ο Παναθηναϊκός έφερε τα παιχνίδι στα ίσια. Ο Μαντσίνι κέρδισε φάουλ από τον Γκατσίνοβιτς, ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε εκεί που βρέθηκε ο Χουάνκαρ, ο Ισπανός έβγαλε την σέντρα, ο Γεβντάι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι πράσινοι είχαν πάρει την κατοχή της μπάλας και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 39′ ο Βέρμπιτς κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ απείλησε με το μακρινό σουτ του Σιμάνσκι στο 48ο λεπτό. Η Ένωση είχε ακόμα μια καλή στιγμή με τον Γκατσίνοβιτς στο 58ο λεπτό με την κεφαλιά του Σέρβου να καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Στο 59ο λεπτό, η ΑΕΚ σκόραρε με τον Λιβάι Γκαρσία αλλά το Var βρήκε φάουλ του Σιμάνσκι πάνω στον Μπερνάρ και ακύρωσε το τέρμα της Ένωσης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ιωαννίδης έκανε την προβολή από πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 66′ ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα από την εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Κώτσιρας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αραό με κοντινό σουτ ανέτρεψε το ματς.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ εμφανίστηκε στο παιχνίδι και είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Λιβάι Γκαρσία να μην μπορεί να σκοράρει αρχικά με το κεφάλι στο 74′ και έπειτα με πλασέ στο 77′.

Το πείσμα της ΑΕΚ της έδωσε το γκολ της ισοφάρισης μετά από σφυροκόπημα και συνεχή κόρνερ. Ο Λιβάι Γκαρσία στο 92′ κέρδισε πέναλτι από χέρι του Ζέκα. Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε το βαθμό στην ΑΕΚ.

Η Ένωση πάλεψε ακόμα και για την νίκη και στο 98′ ο Μάνταλος έκανε το σουτ, ο Λοντίγκιν έκανε την επέμβαση με τον Αραούχο να πλασάρει αλλά ο Κώτσιρας πρόλαβε προτού η Ένωση ολοκληρώσει την ανατροπή.

Κίτρινες: Γκατσίνοβιτς, Κάλενς, Σιμάνσκι – Μαντσίνι, Ιωαννίδης

Σκόρερς: 24‘, 96′ Λιβάι Γκαρσία – 31′ Γεβντάι, 66′ Αραό

ΑΕΚ(Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι (79′ Γιόνσον), Πινέδα (62′ Μάνταλος), Άμραμπατ (79′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (62′ Αραούχο), Τσούμπερ (79′ Πισάρο), Γκαρσία.

Παναθηναϊκός(Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (78′ Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα, Μπερνάρ (78′ Ζέκα), Μαντσίνι (74′ Αϊτόρ), Βέρμπιτς (74′ Λημνιός), Ιωαννίδης (86′ Σπόραρ)