Premier League: Τέσσερα γκολ και κανένας νικητής στο ντέρμπι Μαν. Γιουνάιτεντ-Τότεναμ

Χωρίς νικητή το ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τότεναμ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ έμειναν ισόπαλες με 2-2 για την 21η αγωνιστική της Premier League στο “Old Trafford”, με την ομάδα του Ποστέκογλου να κρατάει την αντίπαλό της σε απόσταση ασγαλείας από την 5αδα.

Μόλις στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ράσφορντ, ο Άγγλος καθυστέρησε και έχασε τη μπάλα, η οποία τελικά έφτασε στον Χόιλουντ ο οποίος χωρίς κανένα πρόβλημα σούταρε δυνατά και νίκησε τον Βικάριο, βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους από πολύ νωρίς.

Τα “σπιρούνια” αντέδρασαν γρήγορα και απάντησαν με τον Ριτσάρλισον να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Πόρο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα και παρότι η Γιουνάιτεντ δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, τελικά κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα, όταν στο 40ο λεπτό ο Ράσφορντ έπαιξε το ένα-δύο με τον Χόιλουντ και ο πρώτος πλάσαρε για να κάνει το 2-1.

Με το “καλησπέρα” στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ έφερε εκ νέου το ματς σε ισορροπία, με τον Μπεντανκούρ να νικάει εύκολα τον Ονάνα, βάζοντας “φωτιά” στο ματς.

Στη συνέχεια, η αναμέτρηση είχε πιο αργό τέμπο με το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου να πατάει καλύτερα, αφήνοντας όμως κενά στην άμυνα τα οποία η Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί. Ο Τίμο Βέρνερ είχε κάποιες καλές στιγμές, ενώ οι στατικές φάσεις μονοπώλησαν το ενδιαφέρον του γκολκίπερ των “κόκκινων διαβόλων”.

Νωρίτερα, Άστον Βίλα και Έβερτον έμειναν στο 0-0, το παιχνίδι να μην είχε γκολ, αλλά είχε ένταση, ρυθμό και μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 16ο λεπτό ο Μορένο σκόραρε ωστόσο ο VAR ακύρωσε το τέρμα λόγω ύπαρξης οφσάιντ στη φάση. Οι καλές στιγμές συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες, με τον Ντουκουρέ να βρίσκει δίχτυα στο τέλος και τελικά το γκολ να μην μετράει καθώς ο παίκτης των “ζαχαρωτών” ήταν εκτεθειμένος. Να σημειωθεί πως πλέον οι “χωριάτες” ισοβαθμούν με την Μάντσεστερ Σίτι που έχει παιχνίδι λιγότερο στους 43 βαθμούς.