ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Ο Πινέδα σφράγισε το ντέρμπι και έσπασε το αήττητο του “Τριφυλλιού”

Με τέρμα του Ορμπελίν Πινέδα, η ΑΕΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού, του έσπασε το αήττητο και μείωσε στο -4

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της φετινής σεζόν, η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς τους «πράσινους», ενώ παράλληλα τους έσπασε το αήττητο.

To μοναδικό γκολ σημείωσε ο Ομπερλίν Πινεδα στο 68ο λεπτό και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Δοκάρι είχε ο Παναθηναϊκός στο 90+8′, χαμένο πέναλτι η ΑΕΚ στο 90+10΄.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον καλά διαβασμένο Παναθηναϊκό να κλείνει τους χώρους και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει κινδύνους προς την εστία του Αθανασιάδη με τις δύο ομάδες να κινούνται σε ρηχά νερά όσον αφορά τις τελικές.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 19ο λεπτό με την εκτέλεση φάουλ του Παλάσιος συρτά στον Βέρμπιτς έξω από την περιοχή με τον Σλοβένο να εκτελεί πάνω στα σώματα.

Η πολύ καλή δουλειά των παιχτών του Γιοβάνοβιτς φαίνεται διότι η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Μπρινιόλι στο 34ο λεπτό με το σουτ του Αραούχο μετά την εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ που έδιωξε ο Μάγκνουσον πριν η μπάλα περάσει την εστία.

Το σουτ του Μάγκνουσον στο 38′ και του Πινέδα στο 41′ δεν αποτέλεσαν κίνδυνο για τις δύο εστίες.

Το δεύτερο μέρος είχε το ίδιο τέμπο με το πρώτο μισό με το σουτ του Μπερνάρ στο 54′ που έδιωξε ο Αθανασιάδης να είναι η σημαντικότερη στιγμή με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ ενέτεινε την πίεση της και βρήκε το γκολ με δράστη τον Ορμπελίν Πινέδα στο 68ο λεπτό. Μετά την διακοπή, ο Χατζισαφί έπαιξε γρήγορα το ελεύθερο προς τον Αραούχο, ο Αργεντινός με κεφαλιά βρήκε τον Πινέδα που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μπρινιόλι και έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση.

Στην συνέχεια πήραν σειρά οι δυνατές μονομαχίες και η επόμενη φάση ήταν η άστοχη εκτέλεση φάουλ του Τσούμπερ στο 92′ που έφυγε ψηλά ενώ ένα λεπτό αργότερα, η προβολή του Γκαρσία στην σέντρα του Σιντιμπέ κατέληξε στην αγκαλιά του Μπρινιόλι.

Στο 90+8′ ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθώς μετά από ολιγωρία της άμυνας, ο Ιωαννίδης βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασιάδη τον προσπέρασε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ΑΕΚ.

Στην συνέχεια της φάσης, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι από εξαιρετική ενέργεια του Φερνάντες από τον Τσέριν, ο Λιβάϊ Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Μπρινιόλι και έμεινε το τελικό 1-0.

Κάρτες: 60′ Γκαρσία, 67′ Σιντιμπέ – 45+2′ Βέρμπιτς, 67′ Σένκεφελντ, 90+5′ Μάγκνουσον, 90+6′ Παλάσιος

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ(81′ Τσούμπερ), Πινέδα(90′ Φερνάντες), Γκαρσία, Αραούχο

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας(89′ Βαγιανίδης), Πέρεθ(89′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης(70′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς(56′ Τσέριν), Σπόραρ