Serie A: Πέταξε βαθμούς η Μίλαν

Η Ρόμα στέρησε το τρίποντο από την Μίλαν.

Για την 17η αγωνιστική ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν κόλλησε στο 2-2 με την Ρόμα. Οι Ρωμαίοι έκαναν ένα βήμα για την εξασφάλισης της θέσης της στα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Η Μίλαν βρίσκεται πλέον στο -7 από την κορυφή, μαζί  με τη Γιουβέντους. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Μίλαν έδειχνε αποφασισμένη να υπερασπιστεί την έδρα της. Ο Κιατενγκουά άνοιξε το σκορ στο 30΄, ενώ στο 77′ ο Πόμεγκα έγραψε το 2-0. Ωστόσο, στο 87΄ ο Ντα Σίλβα μείωσε σε 2-1 για τη Ρόμα, ο Έιμπραχαμ (90+3΄) έκανε το τελικό 2-2 για τους γηπεδούχους.

Η Νάπολι δεν ήταν καλή αλλά  κατάφερε να πάρει τη νίκη στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με 2-0. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς με το γκολ του Οσίμεν στο 19’ και το πέναλτι του Ελμάς (82′). Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 39′ λόγω αποβολής του Ρινκόν.

Η Λάτσιο ήρθε 2-2 με την Εμπολι , οι λατσιάλοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Αντερσον (2′) και Τζαγκάνι (54′), αλλά στο 83’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Καπούτο, πίεσαν, έχασαν στο τέλος ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και τελικά τα κατάφεραν στο 4’ των καθυστερήσεων με τον Μαρίν.

Σαλερνιτάνα και Τορίνο κόλλησαν στο 1-1 έχοντας σπαταλήσει πολλές ευκαιρίες.