ΑΕΚ-Πανσερραϊκός: “Γκέλα” στην πρεμιέρα της για τους «κιτρινόμαυρους»

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε και έμεινε στο 1-1 με τον Πανσερραϊκό στην πρεμιέρα της για τη νέα σεζόν.

Για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη 1-1 κόντρα στον Πανσερραϊκό στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και μπήκε με το αριστερό στη νέα σεζόν.

Η Ένωση παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στο παιχνίδι, ο Πανσερραϊκός κατάφερε στην πρώτη του καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ με τον Άλεκσιτς στο 1′. Οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν πέναλτι με τον Βαν Βεερτ στο 65′ και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 78ο λεπτό με τον Γκατσίνοβιτς που έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε με επιθετικές προθέσεις και στα πρώτα 30″ είχε την ευκαιρία με τον Τόμας και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Αλέκσιτς με υπέροχη κεφαλιά πάγωσε την “Αγιά Σοφιά”.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου είχε τρεις χαμένες ευκαιρίες με τον Τομ Βαν Βερτ στο 5′ και το 7′ και τον Μοχαμάντι στο 12ο λεπτό.

Στο 29ο λεπτό, ο Πανσερραϊκός απείλησε για ακόμα μία φορά την εστία της ΑΕΚ με τον Άλεκσιτς όμως αυτή την φορά το τελείωμα του έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ένωση είχε την σημαντικότερη στιγμή της στο πρώτο μέρος με το σουτ του Πισάρο που πέτυχε το δοκάρι, με τον Γαλανοπούλο στην συνέχεια να μην μπορεί να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ πήρε ρίσκα στο παιχνίδι της και ήταν πλήρως επιθετική και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με την πρώτη εξ αυτών να είναι η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ στο 51ο λεπτό, όπως και το πέναλτι που κέρδισε ο Πισάρο με τον Βαν Βερτ να εκτελεί στο 63ο λεπτό και να στέλνει την μπάλα στα πόδια του Χόβαν.

Ο Πισάρο ήταν ο κινητήριος μοχλός της Ένωσης και είχε ακόμα ένα μακρινό σουτ που εξουδετέρωσε ο Χόβαν στο 69ο λεπτό.

Ο Δικέφαλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς στο 78ο λεπτό. Ο Σέρβος πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκανε τις προσποιήσεις και με υπέροχο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.

Η Ένωση έγινε ακόμα πιο απειλητική ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και μοιραία έμεινε το τελικό 1-1.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (71′ Γκατσίνοβιτς), Μήτογλου, Χρυσόπουλος (46′ Πινέδα), Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος (71′ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Πισάρο, Ελίασον (71′ Αραούχο), Μάνταλος (79′ Ζίνι), Φαν Βέερτ

Πανσερραϊκός: Χοβάν, Ντανκερλούι, Γκοτζαμανίδης Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (65′ Μπαΐροβιτς), Πηλέας (65′ Τσαγγαλίδης), Τομάς (46′ Θυμιάνης), Άλεξιτς (65′