AEK-ΠΑΟΚ: Διπλό με σούπερ Ράιλι

Με πρωταγωνιστή τον Ράιλι, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό επί της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια

O ΠΑΟΚ επικράτησε με 71-83 της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 10η αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις έξι νίκες ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Με 43% στα τρίποντα (13/30) και 56% (17/30) στα δίποντα ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και όταν χρειάστηκε ανέλαβε δράση ο Ράιλι ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους. Στους 22 σταμάτησε ο Φρέιζερ από πλευράς ΑΕΚ που δεν είχε τις απαραίτητες λύσεις στα κρίσιμα σημεία.

Mε εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στο ματς η ΑΕΚ και πολύ γρήγορα πήρε διψήφια διαφορά (12-2) στο 3’ έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Φλιώνη και με τον Τιμ Φρέιζερ να εκτελεί από το 6.75. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για τα καλά καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ ανέβασαν την απόδοσή τους, παρότι βρέθηκαν πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Με επιμέρους σκορ 18-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά εννέα πόντων (38-29) στο 18’ με τρίποντο του Φράνκε. To προβάδισμα του «δικεφάλου» του Βορρά στο τέλος του πρώτου μέρους (39-36), έδωσε και μία πρώτη γεύση για τη μάχη που θ’ ακολουθούσε στην επανάληψη.

Με τις δυνατές μονομαχίες να παίρνουν σειρά στο παρκέ και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ράιλι να εκτελεί από τα 6.75 ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (56-52) και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μπήκαν μπροστά με 65-54 στο 33’.

Τη στιγμή που ο Ηλίας Καντζούρης αναζητούσε τρόπους, ώστε να περιορίσει τους φιλοξενούμενους, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβαζαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη που είτε απειλούσε, είτε μοίραζε τη μπάλα στους ελεύθερους συμπαίκτες του. Από την άλλη πλευρά με χαμηλό σχήμα η Ένωση, προσπαθούσε να μειώσει με Φρέιζερ και Ουίλιαμς. Αυτή η προσπάθεια έλαβε τέλος όταν ο Ράιλι ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 41’’ βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους με 78-71 και χαρίζοντας στην ομάδα του την έκτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Tα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4), Φλιώνης 10, Μακγκρίφ 6, Μάντσεν 7, Γουίλιαμς 16 (1), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μαυροειδής, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2), Ράιλι 23 (5), Μαργαρίτης 7 (1), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4, Χαντς 17 (2), Πόλεϊ 11 (3), Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Σίμπερτ, Καλλιόντζης.