ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Επέστρεψε η περσινή ΑΕΚ και νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ

Καλύτερη η ΑΕΚ, πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» κόντρα στον ΠΑΟΚ

Σε ένα παιχνίδι που μας θύμισε την περσινή ΑΕΚ, η Ένωση κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2-0 στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1 και πλησίασε τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο -2.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του ματς ήταν ο Πέτρος Μάνταλος και ο Νταμιάν Σιμάνσκι που έκαναν εξαιρετικό αγώνα, αλλά και οι σκόρερ Ορμπελίν Πινέδα και Νίκλας Ελίασον.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση, παίζοντας σαν και πέρυσι με ορμή και αποφασιστικότητα ανοίγοντας το σκορ στο 18ο λεπτό με την υπέροχη συνεργασία Πινεδα και Μάνταλου με τον Μεξικανό με κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στην Ένωσή. Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με άλλο ένα κλέψιμο αυτή την φορά από τον Σιμάνσκι, ο Πολωνός γύρισε την μπάλα εκεί που ήταν ο Ελίασον που με δυνατό πλασέ στο 56′ νίκησε τον Κοτάρσκι για το τελικό 2-0.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο λεπτό με την σέντρα του Ελίασον από τα δεξιά και την κεφαλιά του Πόνσε που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Ορμπελίν Πινέδα. Η Ένωση κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, ο Μάνταλος είδε την κίνηση του Πινέδα στην περιοχή και ο Μεξικανός με ωραία κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ για το 1-0.

Στο 40′ παρόμοια φάση με αυτή του 12ου με τον Ελίασον να σεντράρει, τον Πόνσε να παίρνει την κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Στο 55ο λεπτό, η Ένωση έκανε το 2-0 με δράστη τον Νίκλας Ελίασον. Ο Σιμάνσκι κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, συνδυάστηκε με τον Πόνσε, ο Πολωνός γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Ελίασον έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια το ματς, είχε χαμηλό τέμπο χωρίς πολλές ευκαιρίες και έτσι έμεινε το τελικό 2-0.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι (83′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (64′ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Ελίασον (83′ Άμραμπατ), Μάνταλος (64′ Τσούμπερ), Πόνσε (83′ Πισάρο)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (46′ Σάστρε), Εκόνγκ, Νάσμπεργκ (60′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (79′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (60′ Τάισον), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (79′ Τόμας)