Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Πράσινη “απόδραση” δια χειρός Μήτογλου στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε νικητής κόντρα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ντέρμπι στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Α1 Basket League.

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική της Α1 Basket League, στο κατάμεστο και θορυβώδες Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, από τον οποίο και ηττήθηκε με 54-66, σε ένα ματς με πολλά νεύρα. Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι στο τέλος του αγώνα αξιοποιώντας την κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δεν έπαιξαν ποιοτικό μπάσκετ και με την έλευση του Κώστα Σλούκα στο παρκέ, ο κόσμος σήκωσε το ΣΕΦ στον αέρα, κάτι που φάνηκε να επηρέασε τελικά και τις δύο ομάδες. Τα πολλά νεύρα και το δυνατό παιχνίδι, είχαν ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει ποιότητα στο παιχνίδι και το σκορ να μείνει χαμηλά, στο 31-28. Ο Ολυμπιακός φάνηκε να βρίσκει συγκέντρωση στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, κάτι τέτοιο όμως δεν συνεχίστηκε, καθώς στο υπόλοιπο ματς και κυρίως στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν τελείως εκτός παιχνιδιού. Το αρνητικό ρεκόρ στις βολές (4/16) ήταν το ένα από τα χαρακτηριστικά της αναμέτρησης για την “ερυθρόλευκη” εικόνα. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός με τον εξαιρετικό Ντίνο Μήτογλου εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και πήρε επάξια τη νίκη με 54-66.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Γκος με 14 πόντους και ο Κάναν με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός είχε σε τρομερό βράδυ τον Ντίνο Μήτογλου των 20 πόντων και 10 ριμπάουντ. Επίσης, θετικός ήταν ο Λεσόρ με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετή νευρικότητα, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να παλεύει στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πάντως άντεξαν και βρήκαν λύσεις, με το σκορ στο υπέρ τους 5-9 (5′). Στη συνέχεια πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κώστας Σλούκας, με το γήπεδο να είναι πραγματικά στον “αέρα”. Οι δύο ομάδες φάνηκε να επηρεάζονται από την ένταση του αγώνα, κάτι το οποίο αποδείχθηκε στο πολύ χαμηλό σκορ της πρώτης περιόδου, 12-11.

Η νευρικότητα και η αστοχία συνεχίστηκε και για τις δύο ομάδες, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα και στο 17-14 (13′). Οι Πειραιώτες συγκεντρώθηκαν και βρήκαν λύσεις μέσα στη ρακέτα κυρίως με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος με 4 συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 25-18 (16′). Ο Παναθηναϊκός με ένα ξέσπασμα και σερί 0-5, μείωσε σε 27-23 (18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι το 31-28, έπειτα από ένα πολύ σκληρό αγωνιστικά δεκάλεπτο και πολλά νεύρα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ρυθμός ανέβηκε κατά πολύ, με το σκορ να είναι στο 37-35 (23′). Η ισοφάριση ήρθε για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από δίποντο του Ντίνου Μήτογλου για το 37-37. Ο Ντίνος Μήτογλου τελικά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με δικό του τρίποντο για το 39-42 (28′). Ο Μήτογλου ήταν εξαιρετικός και με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 40-45, ενώ η απάντηση ήρθε από τον Γκος με τρίποντο για να κάνει το σκορ 43-45.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και πήρε προβάδισμα με 45-50 (33′). Ο Κάναν με τρίποντο έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ, μείωσε σε πολύ κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, για το 50-52 (34′). Οι “πράσινοι” με την καλή τους άμυνα βρέθηκαν να προηγούνται με 50-56, ενώ ο Ολυμπιακός έδειχνε να τα έχει χαμένα, με τον Πίτερς να χάνει δύο ελεύθερες βολές (36′). Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη επί λαθών, έχοντας επίσης 4/16 βολές, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και ανέβασαν τη διαφορά στο 54-62 (38′). Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο τέλος του αγώνα και σίγουρα άξιζε τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό σκορ στο 54-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ουίλιαμς-Γκος 14 (1), Κέινααν 11 (3), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 5, Μπραζντέικις 2, Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 6

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκάι 11 (3), Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5, Σαμοντούροβ, Γκραντ 8, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 4, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μήτογλου 20 (2)