ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Κυρίαρχη η Ένωση, έσπασε την αρνητική παράδοση

Με εξαιρετικό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα, η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ και πήρε το τρίποντο.

Η επιστροφή της ΑΕΚ σε ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια ήρθε με εκπληκτικό ποδόσφαιρο και δίκαιη νίκη με 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ και έσπασε την αρνητική εντός έδρας παράδοση που είχε με δέκα παιχνίδια χωρίς νίκη (13 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις).

Η Ένωση με αυτή την νίκη έφτασε τις έξι σερί στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στον -6 από τον Παναθηναϊκό που έχει το απόλυτο και τους 24 βαθμούς. Από την πλευρά του ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε στους 16 βαθμούς και βρίσκεται από νωρίς στο -14 από την κορυφή.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έφτασε στη νίκη με σκόρερ τους Γκαρσία (36΄) και Γκατσίνοβιτς (61΄).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και είχε την πρώτη σημαντική στιγμή με την προβολή του Κωνσταντέλια στο πέμπτο λεπτό που έφυγε ψηλά.

Η Ένωση απάντησε άμεσα  στο 8′ με την εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς που κόντραρε και έφυγε κόρνερ και μετά την εκτέλεση κόρνερ το σουτ του Αραούχο μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ είχε ακόμα  μία καλή στιγμή στο 9ο λεπτό με την κεφαλιά του Ολιβέιρα που έφυγε άουτ.

Η ΑΕΚ έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 20ο λεπτό με το σουτ του Σέρχιο Αραούχο που κόντραρε στον Λιβάϊ Γκαρσία και πήγε να κρεμάσει τον Κοτάρσκι που έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 36ο λεπτό με δράστη τον Λιβάϊ Γκαρσία. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα πρέσαρε ψηλά τον ΠΑΟΚ, ο Αραούχο με τάκλιν κέρδισε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, πάσαρε στον Ελίασον, αυτός έσπασε στο σημείο του πέναλτι που ο Γκαρσία με πλασέ στο παραθυράκι δεν άφησε περιθώρια στον Κοτάρσκι και έβαλε φωτιά στην ΟΠΑΠ Αρίνα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πινέδα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και τον ανάγκασε σε εκπληκτική επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκατσίνοβιτς έκανε το σουτ που έφυγε άουτ.

Ο Μοχαμαντί στο 60ο λεπτό προσπάθησε να απειλήσει τον Κοτάρσκι αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος κέρδισε την μπάλα στον χώρο του κέντρου άνοιξε την μπάλα στα δεξιά στον Ελίασον αυτός πέρασε τον Κουλιεράκη και πάσαρε στον κεντρικό της ΑΕΚ που πλάσαρε ιδανικά για το 2-0.

Στη συνέχεια, η Ένωση έδωσε την μπάλα στον ΠΑΟΚ και υπερασπίστηκε το σκορ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και ετσι έφτασε το τέλος του παιχνιδιού χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Σκόρερ: 36′ Γκαρσία, 61′ Γκατσίνοβιτς

Κίτρινες: Γκατσίνοβιτς, Ελίασον – Ντάντας, Σάστρε, Ολιβέιρα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα (89΄ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον (82΄ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (82΄ Μάνταλος), Πινέδα (74΄ Γιόνσον), Αραούχο (89΄ Γαλανόπουλος), Γκαρσία

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Κούρτιτς (66΄ Ελ Καντουρί), Ντάντας (66΄ Σβαμπ), Νάρεϊ (67΄ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (79΄ Κουαλιάτα), Ολιβέιρα