ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Μυθική ανατροπή και πρόκριση του ΠΑΟΚ

Με απίστευτη ανατροπή στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στη ρεβάνς για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

H Ένωση προηγήθηκε με τον Σιμόες στο 83ο λεπτό, αλλά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν και έφτασαν στην ανατροπή στις καθυστερήσεις με τον Κούρτιτς (90+5′) και του Μιτρίτσα (90+7′).

Ο “Δικέφαλος του βορρά” θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά.

Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή όμως η ΑΕΚ ήταν πιο επικίνδυνη με τις αντεπιθέσεις και παρόλες τις ελάχιστες τελικές που έκανε είχε πολύ καλό επιθετικό τραζίσιον και το “χαλούσε στην τελική πάσα.

Η πρώτη καλή προσπάθεια ήταν στο 12ο λεπτό με το σουτ του Τσούμπερ που μάζεψε ο Πασχαλάκης.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Μήτογλου. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε φάουλ, ο Μήτογλου κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά τον Πασχαλάκη, όμως ο αμυντικός της Ένωσης ήταν για λίγα εκατοστά μπροστά από τους αμυντικούς.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ ήταν πιο επιθετική στο παιχνίδι της αλλά σε δύο τουλάχιστον στιγμές, οι Κρέσπο και Πασχαλάκης πήραν την μπουκιά από το στόμα των επιθετικών της Ένωσης.

Στο 60ο λεπτό, ο Μήτογλου είδε δεύτερο του γκολ να ακυρώνεται. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε φάουλ, ο Μήτογλου κάνει την κεφαλιά προς τον Αραούχο, ο Αργεντινός νικήθηκε από τον Πασχαλάκη, στην συνέχεια της φάσης, ο Σιμάνσκι κάνει την κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και ο Μήτογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Αραούχο μετά την κεφαλιά του Μήτογλου.

Ο ΠΑΟΚ έγινε αισθητός στην ΑΕΚ για πρώτη φορά στο 61ο λεπτό με το σουτ του Ζίβκοβιτς που κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο της ΑΕΚ ενώ στο 65′, ο Κούρτιτς εκτέλεσε φάουλ με τον Τσιντώτα να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά και να παραχωρεί κόρνερ.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 83ο λεπτό. Ο Λιβάϊ Γκαρσία μπήκε στην περιοχή γύρισε την μπάλα στα όρια της περιοχής, ο Σιμόες έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα επικυρώθηκε μετά από την υπόδειξη του VAR.

Στο 95′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1 με το σουτ του Κούρτιτς, βρήκε στο δοκάρι και στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Στην επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ έκανε δύο τα τέρματα του, με αντεπίθεση και γκολ του Μιτρίτσα και έστειλε στη γωνία του Τσιντώτα.

Σκόρερ: 83′ Σιμόες – 95′ Κούρτιτς

Κάρτες: 66′ Τζαβέλλας, 73′ Ρότα – 30′ Άκπομ, 37′ Σίνκλεϊ

AΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (90΄ Μισελέν), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (90+3΄ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο (90΄ Λε Ταλέκ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (63΄ Σάστρε), Ινγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (90+3΄ Μουργκ), Τσιγγάρας (64΄ Μίτριτσα), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (82΄ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Άκπομ