Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον τελικό η Τσέλσι

Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων προκρίθηκε η Τσέλσι, νικώντας την Αλ Χιλάλ

Η Τσέλσι επικράτησε της Αλ Χιλάλ με 1-0 στον δεύτερο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξάγεται στο Αμπού Ντάμπι.

Η ομάδα του Τουχέλ εξασφάλισε την παρουσία της στον μεγάλο τελικό της 12ης Φεβρουαριου κόντρα στην κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, Παλμέιρας που νίκησε χτες (8/2) την Αλ Αχλί με 2-0.

Η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κι έφτασε στη νίκη και την πρόκρισή της στο μεγάλο τελικό, χάρις σε ένα γκολ του Ρομέλου Λουκάκου στο 32ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς, η Αλ Χιλάλ έβαλε δύσκολα στην Τσέλσι, ωστόσο οι «μπλε» είχαν ξανά τον Κέπα σε τρομερή ημέρα

Λίγο νωρίτερα σε ματς για τις θέσεις 5 και 6 του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων της FIFA, η μεξικανική Μοντερέι νίκησε την Αλ Τζαζίρα με 3-1 και κατετάγη 5η.

Αλ Χιλάλ: Αλ Μαϊούφ, Γιανγκ, Αλ Μπουράικ, Αλ Μπολεαχί, Κουεγιάρ, Αλ Σαχρανί, Μαρεγκά, Κανό, Περέιρα (81’ Μίκαελ), Αλ Ντοσαρί (81’ Καρίγιο), Ιγκαλό

Τσέλσι: Κέπα, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο (46’ Καντέ), Κόβατσιτς, Ζιγές (72’ Μάουντ), Αλόνσο (87’ Σαρ), Χάβερτς, Λουκάκου