ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Ο Τσόλακ έκρινε το ντέρμπι

Με τέρμα του Τσόλακ στο 50ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Για την δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ ηττήθηκε ακόμα μια φορά χωρίς να είναι χειρότερη από τον ΠΑΟΚ με 0-1 στο ΟΑΚΑ και φαίνεται η κακή ψυχολογία που υπάρχει στις τάξεις της.

Το γκολ πέτυχε ο Τσόλακ στο 50΄ κι έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε στους 10 βαθμούς τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο, Ολυμπιακό. Αντίθετα, η Ένωση παραμένει τρίτη με διαφορά μόλις ενός βαθμού από τον Άρη και τριών από τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο πρώτο λεπτό, Αραούχο και Τζαβέλλας δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Η Ένωση είχε την πρωτοκαθεδρία στο ματς με εμφανές πρόβλημα στην δημιουργία και στην τελική πάσα.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν το σουτ του Κριχόβιακ από το ημικύκλιο της περιοχής που έφυγε ψηλά στο 20ο λεπτό.

Η καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ αξώθησε την ΑΕΚ να προσπαθεί με μακρινά σουτ ή με σουτ από δύσκολες γωνίες όπως αυτό του Άμραμπατ στο 34ο λεπτό που μάζεψε ο Πασχαλάκης και το Κριχόβιακ στο 40ο λεπτό.

Η μόνη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήταν το τελείωμα του Μιτρίτσα από κοντά που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος άλλαξε το σκηνικό με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο απειλητικός και στην πρώτη του σημαντική φάση στο ματς πήρε το προβάδισμα. Στο 50ο λεπτό, ο Μιτρίτσα έβγαλε κάθετη πάσα στον Τσόλακ αυτός βγήκε σε θέση τετ α τετ και νίκησε τον Στάνκοβιτς (0-1).

Με το τέρμα των Θεσσαλονικέων, η ΑΕΚ έχασε τον προσανατολισμό της στο γήπεδο και δεν είχε καλές επιλογές κάνοντας εύκολα λάθη.

Στο 64′ ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα με το σουτ του Τσιγγάρα από πλεονεκτική θέση που έδιωξε ο Στάνκοβιτς σε κόρνερ.

Στο 69′ ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε έξω από την περιοχή έκανε το σουτ δίχως να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ.

Η τελευταία φάση του ματς ήταν στο 88ο λεπτό με την σέντρα του Λιβάϊ Γκαρσία από τα δεξιά και το τακουνάκι του Σιμάνσκι που κατέληξε άουτ.

Σκόρερ: 50′ Τσόλακ

Κάρτες: 45+1′ Τσιγγάρας, 69′ Ζαμπά, 77′ Ίνγκασον

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μισελέν (85′ Ανσαριφάρντ), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Κριχόβιακ, Χατζισαφί (71′ Σιμάνσκι), Άμραμπατ, Μάνταλος (56′ Γκαρσία), Τσούμπερ (85′ Ρότα), Αραούχο

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Ζαμπά (76′ Λούκας Τέιλορ), Ζίβκοβιτς, Μίτριτσα (67′ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (85′ Άκπομ)