Serie A: Πήρε το ντέρμπι της Ρώμης η Ρόμα

Αφεντικό της Ρώμης η Ρόμα καθώς επιβλήθηκε με 3-0 επί της Λάτσιο.

Για την 30η αγωνιστική της Serie A, η Ρόμα επικράτησε με 3-0 από την Λάτσιο. Οι  «τζιαλορόσι» είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν μόλις στο 1’ με τον  Έιμπραχαμ. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 2-0 (22’).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο που δεν σταμάτησε να σφυροκοπά την άμυνα της Λάτσιο κατέφερε να κάνει το 3-0 με το φανταστικό φάουλ του Πελεγκρίνι. Οι “λατσιάλι” που ήταν νωχελικοί στον αγωνιστικό χώρο είχαν με τον  Τσίρο Ιμόμπιλε κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτούν καταλλήλως.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρόμα: Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Μχιταριάν, Κριστάντε, Ολιβέιρα (81′ Βερτού), Ζαλέβσκι (74′ Βίνια), Πελεγκρίνι (87′ Μπόβε), Έιμπραχαμ

Λάτσιο: Στρακόσα, Μάρουσιτς, Μάρκι, Ατσέρμπι, Ισάι (52′ Λάτσαρι), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λούκας (65′ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Άντερσον (65′ Ρομέρο), Ιμόμπιλε, Πέδρο