ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Στο ίδιο έργο θεατές οι “κιτρινόμαυροι”

Συνεχίζει να απογοητεύει η ΑΕΚ που ηττήθηκε ξανά από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Οι Θεσσαλονικείς κλείδωσαν την θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Ακόμα μια ήττα πρόσθεσε στο… σακούλι της η ΑΕΚ που έχασε με 2-1 από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την έβδομη αγωνιστική των playoffs της Super League 1. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 61 βαθμούς κλειδώνοντας και ουσιαστικά την θέση της Ευρώπης, αντίθετα η κιτρινόμαυροι παρέμειναν στους 55.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών, πήρε το διπλό κερδίζοντας για τέταρτη διαδοχική φορά την Ένωση. Σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ο Κρμέντσικ και ο Σβαμπ που ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Για την ΑΕΚ μείωσε ο Τάνκοβιτς και αυτός από το σημείο του πέναλτι.

Πρώτη τελική στο ματς ήταν στο 6’ και συγκεκριμένα από πλευράς ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ, δίχως να ανησυχεί τον Πασχαλάκη.

Η ΑΕΚ έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να πηγαίνουν πρώτοι στην μπάλα στις μονομαχίες. Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, με τον Σβάρνα να σώζει την τελευταία στιγμή πάσα του Κρμέντσικ προς τον Μουργκ, ο οποίος θα ήταν μόνος του απέναντι στο τέρμα για να σκοράρει.

Σε αντίθεση με τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ έχασε ακόμα μια ευκαιρία και μάλιστα διπλή στο 30’ . Πάλι σχετικά ψηλά η άμυνα της ΑΕΚ με μία πάσα ανάμεσα σε Τσιγκρίνσκι – Σβάρνα, ο Κρμέντσινκ κατέβασε τη μπάλα με το στήθος, την πεταξε μπροστά του και βγήκε τετ α τετ. Πλασαεε και βγηκε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης και στην επιστροφή ο φορ του ΠΑΟΚ κάνει την κεφαλιά σχεδόν σε κενή εστία άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ηταν η σειρά της ΑΕΚ με το σουτ του Ανσαριφάρντ έξω απο την περιοχή, να βρίσκει στον Μιχαηλίδη κόρνερ για την ΑΕΚ. Εφυγε λίγο πάνω απο το οριζόντιο

Ο Γαλανόπουλος στο 42’ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, υποδέχθηκε ωραία την πάσα του Ανσαιφάρντ, απέφυγε τον Μιχαηλίδη και επιχείρησε το σουτ με τον Πασχαλάκη να απομακρύνει.  Ενώ ένα λεπτά νωρίτερα ο Κρίστιτσις δοκίμασε το σουτ μέσα από το ύψος του πέναλτι, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει δίχως πρόβλημα την μπάλα.

Άναψαν τα αίματα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων με αφορμή ένα φάουλ του Γαλανόπουλου στον Αουγκούστο κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ από τα δεξιά. Οι δύο παίκτες θα δεχθούν από μια κίτρινη κάρτα. Ο πρώτος για το μαρκάρισμα, ο δεύτερος γιατί αντέδρασε έντονα και έσπρωξε τον αντίπαλό του, με το σώμα του.

Με το δεξί ξεκίνησαν το δέντρο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και άνοιξαν το σκορ. Ο Ουάρντα έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Κρμέντσικ από τα αριστερά και αυτός νίκησε τον Αθανασιάδη, με ωραίο πλασέ, όντας σε πλεονεκτική θέση.

Μέσα σε δύο λεπτά ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά δίχτυα αυτή την φορά από το σημείο του πέναλτι. Ο Λόπες τράβηξε τον Κρμέντσικ εντός περιοχής, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Σβαμπ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας την μπάλα στα αριστερά της εστίας του Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς μετά το πέναλτυ του κέρδισε από τον Τσιγγάρα ο Κρίστιτσιτς.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+4’) Ο Τζόλης επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τον Αθανασιάδη να τον σταματάει με ωραία επέμβαση και να κρατάει στο παιχνίδι την ΑΕΚ.

ΑΕΚ( Χιμένεθ):  Αθανασιάδης, Νεντελτσιάρου(58’ Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Νταντσένκο(58’ Βασιλαντωνόπουλος), Σάκχοφ(80’ Κοσίδης), Γαλανόπουλος( 58’ Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Λόπες, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ( Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Μπάμπα, Αουγκούστο(46’ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς(84’ Τσόλης), Μουργκ(46’ Ουάρντα, Κρμέντσικ