Champions League: Πέταξε νοκ-άουτ την «βασίλισσα» και τελικό η Τσέλσι

Η Τσέλσι νίκησε στο Λονδίνο την Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε το εισιτήριο για τον αγγλικό τελικό της Κωνσταντινούπολης.

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Στάνφορντ Μπριτζ» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση στον αγγλικό τελικό του Champions League. Εκεί οι “μπλε” του Τούχελ θα βρεθούν για 3η φορά στην ιστορία τους και θα αντιμετωπίσουν τη Μάντσεστερ Σίτι, που απέκλεισε την Παρί Σεν Ζερμέν.

O αγώνας:

Η Τσέλσι έκανε μια αδιανόητη εμφάνιση και θα μπορούσε να έχει βάλει ακόμα και 5 γκολ! Ο Ζιντάν προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Λονδρέζους με σύστημα 3-5-2, όμως η Τσέλσι ήταν εξαιρετικά οργανωμένη.

Στο 11′ ο Κροος και στο 17′ ο Μόντριτς έκαναν ζέσταμα στον Μεντί με μακρινά σουτ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 13′ με τον Ρούντιγκερ, αλλά τον Κουρτουά να τον σταματά. Στο 26’ η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Μπενζεμά έκανε δυνατό σουτ στη γωνία και ο Μεντί έπεσε και έκανε μια πολύτιμη επέμβαση.

Διότι, δύο λεπτά αργότερα η Τσέλσι άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Χάβερτς έκανε τελείωμα με σκάψιμο σε τετ-α-τετ, με τη μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο και ο Βέρνερ στην συνέχεια σε κενή εστία να κάνει το 1-0.

Στο 59’, η Τσέλσι είχε νέα απίστευτη ευκαιρία με τον Χάβερτς να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Κουρτουά. Στο 85’ ο Καντέ έκλεψε και έδωσε στον Πούλισικ ο οποίος είπε πάρε-βάλε στον Μάουντ για το τελικό 2-0.

Τσέλσι: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (88’ Τζέιμς), Τσίλγουελ, Καντέ, Ζορζίνιο, Χάβερτς (90+4′ Ζιρού), Μάουντ (89’ Ζιγές), Βέρνερ (67’ Πούλισικ)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί (63’ Ασένσιο), Ράμος, Έντερ Μιλιτάο, Νάτσο, Κασεμίρο (76’ Ροδρίγο), Μόντριτς, Κρόος, Βινίσιους (63’ Βαλβέρδε), Αζάρ (89’ Μαριάνο Ντίαθ), Μπενζεμά