ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: “Τεσσάρα” στον ΠΑΟΚ και τώρα Λεωφόρος

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ το ντέρμπι με το ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 4-0.

Για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ θριάμβευσε με 4-0 του ΠΑΟΚ στην “Αγιά Σοφιά-OPAP Arena” και φάνηκε πανέτοιμη για το ντέρμπι κορυφής στη “Λεωφόρο” με τον Παναθηναϊκό.

Οι Τσούμπερ (21΄), Μουκουντί (24΄), Γκαρσία (77΄) και Φερνάντες (86΄) πέτυχαν τα γκολ της Ένωσης, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 10ο λεπτό, λόγω αποβολής του Κάργα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η ιστορία που παιχνιδιού γράφτηκε μόλις στα πρώτα 25 λεπτά με την αρχή να γίνεται στο 10ο λεπτό με την απευθείας κόκκινη κάρτα, στο απρόσεκτο και άκρως επικίνδυνο τάκλιν του Κάργα πάνω στο Γιόνσον, που μετά από υπόδειξη του VAR, ο Στίλερ άλλαξε την απόφαση του από κίτρινη σε κόκκινη κάρτα. Στο 16ο λεπτό, ο Γιόνσον προ κενής εστίας έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ ενώ ο Γκαρσία δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Τσούμπερ. Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν ψηλά τον ΠΑΟΚ, ο Κοτάρσκι έκανε απρόσεκτη πάσα στον Σβαμπ έχασε την μπάλα από τον Γιόνσον μέσα στην περιοχή, αυτός πλάσαρε στον Ελβετό και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Μουκουντί. Πιο συγκεκριμένα, στο 24ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, ο Γιόνσον έκανε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μουκουντί με πλασέ έκανε το 2-0.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ ηρέμησε τον Ρυθμό και είχε το σουτ του Άμραμπατ στο 31′, το σουτ του Λιβάϊ Γκαρσία στο 45′ και του Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ενώ ο ΠΑΟΚ νωρίτερα είχε χάσει ευκαιρία στο 41ο λεπτό με το τετ α τετ του Κωνσταντέλιαπου έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πίεσε την ΑΕΚ αλλά δεν είχε την καλή τελική πάσα με την ΑΕΚ αντιθέτως να δημιουργεί δύο προσπάθειες με το σουτ του Χατζισαφί στο 53′ και του Τσούμπερ στο 56′ που δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους γηπεδούχους.

Η Ένωση με τις αλλαγές φρεσκαρίστηκε και ήταν εξαιρετική έχοντας σημαντικές στιγμές , η πρώτη εξ αυτών ήταν  με τον Φερνάντες στο 71ο λεπτό να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Κοτάρσκι να πραγματοποιεί πολύ καλή επέμβαση.

Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή έκανε το σλάλομ, πλάσαρε ιδανικά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης, ο Λιβάϊ Γκαρσία πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-0.

Στο 83ο λεπτό, ο Χατζισαφί γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Μάνταλος έβαλε την προβολή με τον Κοτάρσκι να του λέει “όχι”.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Φερνάντες βρήκε το γκολ που έψαχνε. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, πλάσαρε και η μπάλα αφού βρήκε στα σώματα αναπαύτηκε στα δίχτυα του Κοτάρσκι υπογράφοντας το τελικό σκορ.

Σκόρερς: 21′ Τσούμπερ, 24′ Μουκουντί, 77′ Λιβάϊ Γκαρσία, 86′ Φερνάντες

Κίτρινες: Άμραμπατ – Σβαμπ

Κόκκινη: Κάργας (9΄)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (70΄ Φερνάντες), Πινέδα (59΄ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70΄ Ελίασον), Τσούμπερ (79΄ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (79΄ Φαν Βέερτ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Κάργας, Ίνγκασον (67΄ Σάστρε), Κετζιόρα, Ντάντας (75΄ Ντάντας), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (75΄ Ολιβέιρα), Κωνσταντέλιας (75΄ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Τόμας (21΄ Νάσμπεργκ)