Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε: Πρώτο βήμα με τρίποντη ομοβροντία

Ένα καλό δεκάλεπτο το τρίτο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός προκειμένου να κάνει τα δύσκολα του πρώτου ημιχρόνου εύκολα και να ανοίξει το σκορ κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός με ρεσιτάλ από εύστοχα τρίποντα και με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο νίκησε στο ΣΕΦ τη Φενέρμπαχτσε με 79-68  και έκανε το πρώτο βήμα προκειμένου να βρεθεί στο Κάουνας για το Final-four της Ευρωλίγκας.

Ο Ασάϊα Κανάαν ήταν αυτός που ξεκλείδωσε στο τρίτο δεκάλεπτο την άμυνα της Φενέρμπαχτσε πετυχαίνοντας 6 τρίποντα και βάζοντας τις βάσεις για την εύκολη και άνετη νίκη καθώς από εκείνο το σημείο και μετά τα πάντα είχαν απλοποιηθεί για τους “Ερυθρολεύκους”.

Δίπλα στον Κάνααν ποιος άλλος από τον φετινό MVP Του Ολυμπιακού αλλά και της ευρωλίγκας Σάσα Βεζένκοφ ο οποίος με 19 πόντους τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση διαλύοντας όλα τα αμυντικά πλάνα της Φενέρμπαχτσε.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Ολυμπιακού ήταν η τρίτη περίοδος όταν οι γηπεδούχοι με ενέργεια στην επίθεση και με προσήλωση στην άμυνα έχτισαν μια πολύ ικανή διαφορά για την τελική εύκολη όπως αποδείχθηκε νίκη.

Όσον αφορά τη Φενέρμπαχτσε το πολύ μικρό και περιορισμένο ροτέισον που χρησιμοποιήσε λόγω και των απουσιών ο Δημήτρης Ιτούδης δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικό πέραν του πρώτου ημιχρόνου. Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο Νικ Καλάθης ενώ ο Ντόρσει στην επιστροφή του στο ΣΕΦ έμεινε άποντος.

Πιέρ, Χέιζ, Γκούντουριτς και Μότλι είχαν καλά διαστήματα, συνολικά όμως η ομάδα της Κωνσταντινούπολης χρειάζεται πολλά περισσότερα για να διεκδικήσει την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός πλέον με το 1-0 στο τσεπάκι του θα υποδεχθεί εκ νέου τη Φενέρ την Παρασκευή με σκοπό να κάνει το 2-0 και να πάει στην Κών/Πόλη για να καθαρίσει την πρόκριση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ντιφαλά, Χορντόβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 18 (6/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς, Μπλακ 4 (1/4 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπίρσεν, Χάζερ, Έντουαρντς 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μαχμούτογλου, Χέιζ 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Πιέρ 13 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καλάθης 7 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασιστ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο