ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα: Με Πόνσε και ολική ανατροπή ήρθε το τρίποντο

Με πρωταγωνιστή τον Πόνσε, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του ΠΑΣ Γιάννινα και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή.

Οι Σιμάνσκι (15΄), Πόνσε (69΄, 79΄) και Λιούμπιτσιτς (74΄) πέτυχαν τα γκολ της πρωταθλήτριας Ελλάδος, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Σομποτσίνσκι (35΄), Τζίμας (44΄).

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να είναι όσο απειλητική ήταν στα προηγούμενα παιχνίδια και παρόλο που προηγήθηκε μόλις στο 15ο λεπτό έδωσε στον ΠΑΣ Γιάννινα χώρο και στιγμές στην περιοχή της και οι Γιαννιώτες εκμεταλλεύτηκαν αυτές τις στιγμές και μέσα σε δέκα λεπτά στο 35′ και το 45′ πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν το σουτ του Τσούμπερ στο 6ο λεπτό που έφυγε άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Σιντιμπέ οκτώ λεπτά αργότερα.

Στο 15ο λεπτό, η Ένωση μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Άμραμπατ πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου κινήθηκε εσωτερικά, είδε τον Σιμάνσκι στην περιοχή και ο Πολωνός με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 18′ ο Λιβάι Γκαρσία πλάσαρε άουτ από το σημείο του πέναλτι και στο 22′ ήρθε η σειρά του Πας να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ με το σουτ του Ροσάλες που δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τον Στάνκοβιτς.

Στο 35′ ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τσαούσης εκτέλεσε φάουλ, ο Τζίμας πήρε την κεφαλιά εκεί που βρισκόταν ο Σομποτσίνσκι που από κοντά έκανε το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βίντα έκανε το λάθος, ο Λέο έγινε αποδέκτης της μπάλας έσπασε την μπάλα στα δεξιά προς τον Τζίμα που με εξαιρετικό πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στάνκοβιτς για το 1-2.

Η ΑΕΚ βρισκόμενη με την πλάτη στον τοίχο πήγε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να γυρίσει την κατάσταση και όχι μόνο τα κατάφερε αλλά σκόραρε και τρεις φορές αποτέλεσμα να πάρει την νίκη με 4-2.

Στο 49′ η κεφαλιά του Πόνσε έφυγε άουτ όπως και το σουτ του Μανταλου στο 60ο λεπτό.

Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς στο 69ο λεπτό. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-2.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ένωση έφερε τούμπα το ματς. Ο Άμραμπατ εκτέλεση κόρνερ, ο Χατζισαφί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι προς τον Λιούμπισιτς που ήταν στο πίσω δοκάρι με τον Κροάτη να κάνει το 3-2.

Το τελικό 4-2 έγραψε ο Εζεκιέλ Πόνσε με το δεύτερο του γκολ στο 79ο λεπτό με παρόμοιο τρόπο με το γκολ της ισοφάρισης ύστερα από νέα εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και κεφαλιά του Αργεντινού που κλείδωσε την νίκη για τον Δικέφαλο.

Κίτρινες: Τζίμας, Σούλης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (57΄ Λιούμπιτσιτς), Βίντα, Χατζισαφί, Πήλιος (79΄ Μήτογλου), Σιμάνσκι (57΄ Γιόνσον), Άμραμπατ, Πινέδα, Ελίασον, Τσούμπερ (57΄ Μάνταλος), Γκαρσία (46΄ Πόνσε)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Ντεμίρ (64΄ Τουτού), Τζίνο (84΄ Μπεγκάλα), Ροζάλες (75΄ Κόντε), Τζίμας (75΄ Πανάγου), Λέο Μπατίστ