Super League: Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος

Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος, επικρατώντας της Λαμίας στο Περιστέρι

O Ατρόμητος πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Λαμίας στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Γιουμπιτάνα είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 2’, με τον Σλίβκα να ισοφαρίζει προσωρινά στο 26’ σε 1-1. O Αντζιέλσκι, ο οποίος μπήκε στο 58ο λεπτό, σημείωσε ;άλλα δύο γκολ (61’, 82’), διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα αποτέλεσμα που δεν κόστισε κάτι στη Λαμία απ’ την στιγμή που είχε ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στην εξάδα και στα play off, μετά το ισόπαλο 3-3 του Αστέρα με την Κηφισιά. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες απομακρύνθηκαν και άλλο από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα κι άνοιξε το σκορ με γκολ απ’ τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από ωραία κάθετη πάσα προς τον Γιουμπιτάνα, ο επιθετικός της περιστεριώτικης ομάδας υποδέχθηκε με εξαιρετικό τρόπο την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε κάνοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο 19’ με το σουτ του Τσιλούλη που μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ στο 26’ ο Σλίβκα έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μαρτίνεθ έμεινε όρθιος παρά την πίεση του Κούντε και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα προς τον Σλίβκα, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Τσιντώτας στο 45’+2’ έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Μαρτίνεθ, για να έρθουν δύο «χτυπήματα» του Αντζιέλσκι στο δεύτερο ημίχρονο και να δώσουν… αέρα νίκης στους Περιστεριώτες.

Στο 61’ ο φορ του Ατρόμητου πήρε το… ριμπάουντ απ’ την απόκρουση του Κοσέλεφ σε κεφαλιά του Βαλένσια κι έκανε το 2-1, ενώ 69’ η ομάδα του Σάσα Ίλιτς έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Γιουμπιτάνα με δεύτερη κίτρινη.

Παρόλα αυτά ο Αντζιέλσκι «μίλησε» ξανά στο 82’ από πάσα του Κουέν κι εκτέλεσε για δεύτερη φορά, «κλειδώνοντας» τη νίκη των γηπεδούχων με ένα γκολ που κατακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.

Κίτρινες: 32’ Γιουμπιτάνα, 45’+3’ Τζαβέλλας, 74’ Ντε Μποκ – 45’+3’ Καρλίτος, 90’+3’ Μάλτσι

Κόκκινες: 69’ Γιουμπιτάνα (2η κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Αθανασίου (73’ Ντε Μποκ), Κεσριντά, Γκονθάλεθ, Κούντε (89’ Βρακάς), Καμαρά (58’ Κουέν), Γιουμπιτάνα, Βέργος (58’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια (89’ Έρλινγκμαρκ)

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντνεϊ, Νούνιες (65’ Νούνιες), Τζανδάρης, Σλίβκα, Καρλίτος (65’ Μάλτσι), Μαρτίνεθ (76’ Τόσιτς), Τσιλούλης (85’ Τσούκαλος).