ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα: Ο Μάνταλος έλυσε το γόρδιο δεσμό

Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα και επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις.

Για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ.

Tα τέρματα πέτυχαν ο Πέτρος Μάνταλος στο 69ο λεπτό και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ το 88΄. Η Ένωση έφτασε τους 42β, αφήνοντας έξι βαθμούς πίσω στους 36β τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΣ.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν με την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο 2ο λεπτό που έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε διπλή χαμένη ευκαιρία στο πέμπτο λεπτό, ο Περέα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Τσιντώτας του είπε “όχι” όπως και στον Οικονομόπουλο που πήρε το ριμπάουντ.

Στο επόμενο λεπτό, ο Τσούμπερ βρέθηκε στην περιοχή έκανε το σουτ που ήταν άστοχο.

Στο 17′ ο Ελβετός πάτησε περιοχή έκανε το σουτ που μάζεψε ο Λουντίγκιν.

Στο 32′, ο Ρότα είδε τον Τσούμπερ, ο Ελβετός  έστρωσε με το στήθος στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός έκανε το γυρισμό χωρίς να βρει στόχο.

Στο 37ο λεπτό, ο Ρότα γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε την κεφαλιά που κατέληξε εκτός εστίας.

Η Ένωση προσπάθησε εκ νέου στο 40′ και 44′ με μακρινά σουτ από Τσούμπερ και Σιμάνσκι αλλά δεν βρήκε εστία.

Στο 50ο λεπτό η ΑΕΚ είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ανσαριφάρντ είδε τον Τσούμπερ στην περιοχή ο Ελβετός πήρε την μπάλα και πλάσαρε τον Λοντίγκιν ιδανικά αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 65ο λεπτό, ο Χατζισαφί έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Λοντίγκιν σε εξαιρετική επέμβαση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Ρότα έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο κάπτεν της ΑΕΚ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 82ο λεπτό, ο Άμραμπατ βρέθηκε έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 88ο λεπτό η ΑΕΚ κλείδωσε την νίκη με τον Ανσαριφάρντ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρίζος έδιωξε πάνω στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός κλείδωσε την νίκη για την Ένωση.

Σκόρερ: 69′ Μάνταλος, 88′ Ανσαριφάρντ

Κιτρινες: 72′ Χατζισαφί – 77′ Εραμούσπε

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (90′ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Γκαρσία, Τσούμπερ (67′ Μάνταλος), Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Ποζνάνσκι, Παντελάκης, Καραχάλιος (81′ Λώλης), Στάνκο, Οικονομόπουλος (81′ Μπρένερ), Λιάσος (81′ Μορέιρα), Ντομίνγκεζ, Περέα.