Μπαρτζώκας: “Παίξαμε εκπληκτική άμυνα, πετύχαμε τον πρώτο μας στόχο”

Συγχαρητήρια στους παίκτες του για την άμυνα που έπαιξαν στο φινάλε του τελικού με τον Παναθηναϊκό έδωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Στην εκπλήρωση του στόχου, που είχε θέσει με τον Ολυμπιακό, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας από την ομάδα του, ενώ απέδωσε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στην άμυνα των τελευταίων 15 λεπτών.

Αναλυτικά όσα είπε ο Έλληνας τεχνικός:

”Παίξαμε καλή άμυνα στα τελευταία 12-13 λεπτά. Έβαλαν μεγάλα και δύσκολα σουτ. Όταν πλησιάσαμε, δεν υπήρχε περίπτωση να είχαν τα ίδια ποσοστά. Είναι σημαντική νίκη, είναι ο πρώτος στόχος, που είχαμε θέσει. Είμαι χαρούμενος, θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους, τους Προέδρους και τους φιλάθλους.

Κάθε τίτλος είναι σημαντικός, γιατί γράφει την ιστορία της ομάδας. Είχε άλλη αύρα φέτος το Κύπελλο, σε πολιτισμένο περιβάλλον, ήταν γιορτή.

Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μας έφτασε στα όριά μας. Έβαλε και δύσκολα σουτ και μας έβαλε πίεση. Όμως, μείναμε ήρεμοι. Παίξαμε με αυτοπεποίθηση. Η άμυνά μας ήταν πολύ καλή τα τελευταία 15′ και πήραμε ώθηση. Βρήκαμε ρυθμό, για να σουτάρουμε καλύτερα και μετά κάναμε τα πράγματα που έπρεπε. Είναι ο πρώτος στόχος που είχαμε θέσει από τους τρεις που έχουμε και ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Πριν από το ματς παρουσιάστηκε από τα media πως είναι ένα ματς ζωής και θανάτου. Όπως είπε και ο Γιαννάκης κάποτε: “Έχω παίξει πολλά ματς ζωής ή θανάτου, αλλά είμαι ακόμα ζωντανός”. Σε έναν τελικό δύο παίζουν, ένας κερδίζει. Συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό και στην ομάδα μας. Ευχαριστούμε τους προέδρους και τους οπαδούς μας. Πετύχαμε τον πρώτο στόχο μας”

Για το τέταρτο δεκάλεπτο: “Δεν μπορώ να θυμηθώ, έχουμε κάνει σημαντικά παιχνίδια και στην Ευρώπη. Δεν θέλω να πω ότι το Κύπελλο είναι μεγαλύτερη επιτυχία από την Euroleague. Οι παίκτες μεταφράζουν τις αποφάσεις του προπονητή. Εκείνοι έπαιξαν τρομερή άμυνα. Δεν αφήσαμε τίποτα στον Παναθηναϊκό, ό,τι σούταρε ήταν μαρκαρισμένο. Έτσι βρίσκεις σκορ και πιο εύκολα στην επίθεση. Υπήρξαν και κάποιες σημαντικές στιγμές στην επίθεση, όπως ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ, ένα tip in του Βεζένκοφ και ένα κόψιμο του ΜακΚίσικ. Παίζουν ρόλο και οι λεπτομέρειες. Αν είναι υπέρ σου, κερδίζεις”