ΑΕΚ: Τεράστια νίκη και πρόκριση στους “8”

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στο άδειο “Telekom Dome” τη Βόννη, την οποία κέρδισε με 86-90. Οι “κιτρινόμαυροι” πανηγύρισαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Νίμπουργκ με μειονέκτημα έδρας.

Για την Ένωση ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με τους 25 πόντους που πέτυχε με 8/16 σουτ. Ο αμερικάνος οδήγησε την ΑΕΚ εκ του ασφαλούς επιθετικά, έχοντας βοήθειες από τον Μάρκους Σλότερ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ καθοριστική ήταν και η παρουσία του Νίκου Γκίκα που ήρθε από τον πάγκο και με 8 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου βοήθησε την ομάδα του να ισορροπήσει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη-ανατροπή.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς, η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 8-9 (4′). Με καλάθι από τον Σάιμπου το σκορ διαμορφώθηκε σε 13-9 (6′). Η ΑΕΚ βρήκε απάντηση και με το δεύτερο τρίποντο του Κιθ Λάνγκφορντ το σκορ έφτασε στο 15-17 (9′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 2 εύστοχες βολές του Γιάνκοβιτς, οι οποίες μετέτρεψαν το σκορ σε 24-23.

Ο εξαιρετικός Κιθ Λάνγκφορντ με δύο συνεχόμενα καλάθια, έκανε το 30-33 (13′). Ο ΜακΚίνεϊ-Τζόουνς με 2/2 ελεύθερες βολες ισοφάρισε σε 34-34 (15′). Ο Τσάλμερς με ένα πολύ όμορφο καλάθι έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ και έκανε το 36-39 (17′). Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0, ανέτρεψαν το σκορ σε 43-39 (18′). Ο Τσάλμερς εδώ σε τέλος στο σερί, 43-41 (19′). Η Βόννη συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το υπέρ της 49-45.

Ο Σλόαν ευστόχησε σε τρίποντο και έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+10), ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου απάντησε με ένα σερί 0-5, μειώνοντας έτσι σε 55-50 (22′). Η Βόννη συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και αφού εκμεταλλεύτηκε την κακη αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ, διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας, 61-52 (25′). Ο Λάνγκφορντ εδώσε και πάλι τη λύση για την Ένωση και με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε στο -4, 64-60 (27′). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι, 64-62 (29′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 66-62.

Ο Νίκος Γκίκας με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο μείωσε στον έναν πόντο και πλησίασε το σκορ στο 66-65 (31′). Ακόμα ένα τρίποντο για τον Γκίκα, για το 68-68 (32′). Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να πάρει προβάδισμα 3 πόντων, 70-73 (33′). Ο Λάνγκφορντ ευστοχησε από το πλάι σε σουτ δύο πόντων και έκανε το 74-77, ενώ στη συνέχεια ο Σλόαν ισοφάρισε με σουτ τριών πόντων, 77-77 (37′). Ο Γιάνκοβιτς πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, με το σκορ στο 81-86 (39′). Η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη και συνεπώς και την πρόκριση της στο προημιτελικά της διοργάνωσης, με το τελικό σκορ να είναι το 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 49-45, 66-62, 86-90

Βόννη (Βόιτ): Μπρούνινγκ 12 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρεζίερ 6 (1/6 σουτ), ΜακΚίνι-Τζόουνς 18 (5/9 δίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμονς 8 (1), Σλόαν 14 (3), Μπράουν 9 (2), Μπαρτόλο 4, Σαϊμπού 9, Σούμποτιτς 6

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνγκφορντ 25 (5/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/8 βολές), Ματσιούλις 3, Σλότερ 17 (6/7 δίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζήσης 6, Τσάλμερς 6, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 8 (2), Γκραντ 3, Ρέι 3