Νίκησε η Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Ιπουρούα»

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στην Εϊμπάρ με 2-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga, η οποία είχε αναβληθεί.

Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι δεν είχε γίνει, λόγω της επιβαρυμένης ατμόσφαιρας από πυρκαγιά, πριν ξεκινήσει ο αγώνας. Το ματς διεξήχθη κανονικά με κόσμο, αφού η περιοχή δεν έχει επηρεαστεί από τα μέτρα για τον κορονοϊό.

Με 46 βαθμούς η Ρεάλ Σοσιεδάδ βρίσκεται στην 4η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ η Εϊμπάρ, με μόλις 27 βαθμούς, είναι στην 16η θέση.

Μόλις στο 16ο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 29’ όπου κέρδισαν πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ο Ορεγιάνα.

Στο 75’ ο Χοσέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-2.

Η Εϊμπάρ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 στο 90’ με εύστοχο πέναλτι, που εκτέλεσε ο Τσαρλς.

Κίτρινες: Μπιγκας, Ζουμπελντια, Άνχελ, Εσκαλάντε, Γιανουζάι

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Κορεα, Αρμπιλα, Μπιγκας (82’ Μπουργκος), Άνχελ, Αλβάρεζ (67’ Τσαρλς), Εσκαλάντε, Ορεγιάνα, Εξποσίτο, Ινούι (77’ Κουικε), Κικε

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμιρο, Ζαλντουα, Ελουστοντο, Λε Νορμαντ, Μουνιοζ, Ζουμπελντια, Μερίνο, Γιανουζάι (67’ Πορτου), Σανγκαλι (62’ Γκουεβαρα), Ογιαρθάμπαλ, Χοσέ (85’ Ισάκ)