Α’ Εθνική Γυναικών: «Εξάσφαιρος» ο ΠΑΟΚ, ισοπαλίες σε Περιστέρι και Καρδίτσα, νίκες για Γλυφάδα, ΟΦΗ, Τρίκαλα

Ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Α’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου Γυναικών.

Τα αποτελέσματα:

Ατρόμητος Αθηνών-Άρης Θεσσαλονίκης 1-1
(Τρμπόγεβιτς – Γεωργαντζή πέν)

ΠΑΟΚ-Γιάννενα 6-0
(Κακαμπούκη x3, Μπετανκούρ x2, Δημητρίου)

Ελπίδες Καρδίτσας-ΑΕΛ 1964 0-0

ΑΕ Γλυφάδας Οδυσσέας-Άβαντες Χαλκίδας 3-1
(Πλυτά, Αυλωναρίτη αυτ., Λάππα – Μυρτολλάρι)

ΟΦΗ-Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 3-1
(Κοκοτσάκη, Αραβιάκη, Νικηταρά – Δ. Γιάννου)

Μεσολόγγι 2008-ΑΟ Τρίκαλα 2011 0-2
(Μισιρλή – Σόντερλουντ)

Ατρόμητος Αθηνών-Άρης 1-1

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Άρης Θεσσαλονίκης και Ατρόμητος Αθηνών. Στο γήπεδο της Χωράφας, στο ματς που «άνοιξε» την αγωνιστική, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Στο 4ο λεπτό, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, όταν η Ιβάνα Τρμπόγεβιτς ύστερα από μπαλιά της Βέρρα πρόλαβε τη Μαργαρίτη στην έξοδο πλασάροντας εύστοχα. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49’ η Ιφιγένεια Γεωργαντζή με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, για τον Άρη αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα, με την προηγούμενη να είναι ξανά με τον Ατρόμητο στο ματς του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη (1-1).

Μετά από αυτή την ισοπαλία, ο Ατρόμητος βρίσκεται στην 3η θέση με 25 βαθμούς και ο Άρης είναι στη 2η θέση με 32 βαθμούς.

Ατρόμητος Αθηνών (Καλομοίρα Κοντομίχη): Γιαννακούλη, Κριεζή, Στεροπούλου, Αργυριάδη, Βέρρα, Βλασσοπούλου, Φυτίλη, Ρόκομα, Σάλκουνιτς, Γατούδη, Τρμπόγεβιτς. Αγωνίστηκαν και οι Παπαθεοδώρου, Γιούσια.

Άρης (Γιώργος Κοκοβιάδης): Μαργαρίτη, Αναστασιάδου, Πύθουλα, Μελισσού, Τσιγγελίδου, Βουτσά (46’ Παντελιάδου), Γεωργαντζή, Ματατζή, Πελεκούδα, Κοκοβιάδου, Σωτήρα (46’ Μίμη)

Τη νίκη με 3-1 πήρε ο ΟΦΗ επί του Αγροτικού Αστέρα Ευόσμου στο γήπεδο του Ατσαλένιου. Για την ομάδα της Κρήτης σκόραραν οι Μαίρη Κοκοτσάκη στο 7’, η Μαρία Αραβιάκη στο 47’ και η Λένα Νικηταρά στο 55’. Ενώ για την ομάδα του Ευόσμου, μείωσε στο 70’ η Δέσποινα Γιάννου.

Ο ΟΦΗ βρίσκεται στην 6η θέση με 19 βαθμούς και ο Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου «συγκατοικεί» στην 8η θέση μαζί με τις Άβαντες Χαλκίδας με 12 βαθμούς.

ΟΦΗ (Δημήτρης Χωματάς): Αποστολάκη, Τριβυζάκη, Κουκουλάκη, Συμεωνίδη, Κατιρτσίδου, Κουνάλη, Λάγιου, Αραβιάκη, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Νικηταρά. Επαιξαν και οι: Γεμιστού, Καμαρίτη, Αεράκη και Πασχαλίδου.

Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου (Νένα Τερζοπούλου): Στριλιγκά, Ριζοπούλου, Σακελλάρη, Χαριτάκη, Μπινιά, Παράσχου, Κουπετσίδου, Γιάννου, Κεχαγιά, Καλτσίδη, Παπαδοπούλου. Έπαιξε επίσης η Πολυχρονίδου.

Σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας πήρε ο Οδυσσέας Γλυφάδας, που επικράτησε με 3-1 των Αβάντων Χαλκίδας στο Δημοτική Γήπεδο Γλυφάδας. Η ομάδα της Χαλκίδας άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τη Μυρτολάρι, για να ισοφαρίσει στο 13ο λεπτό η Πλυτά με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Στο 78ο λεπτό, η Λάππα μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά η Αυλωναρίτη στην προσπάθειά της να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της. Στο 88’ η Ντζάνη ύστερα από ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στη Λάππα, η οποία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Οδυσσέας Γλυφάδας βρίσκεται στην 7η θέση με 16 βαθμούς, ενώ οι Άβαντες Χαλκίδας ισοβαθμούν μαζί με τον Αγροτικό Αστέρα στην 8η θέση με 12 βαθμούς.

ΑΕ Γλυφάδας Οδυσσέας (Κωνσταντίνα Κατσαΐτη): Αλεξακη, Τερζή, Παπακωστα, Πλυτά, Νταβου (39′ Νικολάου), Μουτσολάρι, Στεφάτου, Κοσσόβα, Λαππα (93′ Μακρή), Καπνίση (86′ Αναστασίου), Ντζάνη.

Άβαντες Χαλκίδας (Αντώνης Τσαραντάνης): Νταβαντζή, Λιατίφι, Δάρλα (49′ λ.τρ. Μπίμη), Αυλωναρίτη, Γαγάρα, Τσαραντάνη, Κόλλια, Μυρτολλάρι, Νεοφύτου, Λόγου, Νίκα

Ελπίδες Καρδίτσας-ΑΕΛ 0-0

«Λευκή ισοπαλία» στην Καρδίτσα, ανάμεσα στις Ελπίδες και τη Λάρισα.

Μετά από αυτό το 0-0, οι Ελπίδες Καρδίτσας βρίσκονται στην 11η θέση με 9 βαθμούς και η Λάρισα στη 10η θέση με 10 βαθμούς.

Ελπίδες Καρδίτσας (Δημήτρης Κουτσονάσιος): Κιούρτση, Οικονόμου (49′ Aναγνωστοπούλου), Δημοπούλου, Σίμου, Αβντόλλι, Επανωμίτη, Αναστασίου, Παπαδοπούλου, Μάρκου, Μπάσκα, Καπαρέλη

ΑΕ Λάρισα (Βασίλης Πάνος): Βλασιάδου, Παυλοπούλου, Σκωτεινιώτη Κ., Σωτηριάδη, Ρήγα, Σκοτεινιώτη Γ., Αρκουλή, Κόντου, Κατσιάνα, Μούκα, Ογκίτσι. Αγωνίστηκαν και οι: Σαΐχ, Σιάχου, Κορδέλα

Άλλη μία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά με 6-0 επί των Ιωαννίνων. Ο προπονητής του «δικεφάλου του βορρά» έδωσε ευκαιρίες σε αθλήτριες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής. Στο 20’ η Ελένη Κακαμπούκη με σουτ από τα 25 μέτρα άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά μετά, η ίδια πέτυχε το 2-0 ύστερα από σέντρα της Βαρδαλή που συνδυάστηκε με τη Ζώτου. Ενώ στο 38’ η Κακαμπούκη ολοκλήρωσε το χατ τρικ ξανά μετά από σέντρα της Βαρδαλή. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αριέτα Μπετανκούρ η οποία μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο σκόραρε στην πρώτη της επαφή με τη μπάλα για το 4-0. Στο 67’, ύστερα από σέντρα της Κολομβιανής, η Χαρά Δημητρίου έκανε το 5-0 στην 150η συμμετοχή της με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ενώ ήταν και το 50ο τέρμα της. Στο 86’, η Μπετανκούρ διαμόρφωσε το τελικό 6-0΄.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς, ενώ τα Γιάννενα είναι στην τελευταία, 12η θέση με 4 βαθμούς.

ΠΑΟΚ Morris (Σπύρος Φιλίππου): Χατζηχαριστού, Σμίλκοβιτς (55′ Ακριβάκη), Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Καραπέτσα, Στράντζαλη (45′ Δημητρίου), Βαρδαλή, Κακαμπούκη, Δοϊρανλή (65′ Μήτκου), Ζώτου (45′ Μπετανκούρ), Πούλιου

Γιάννενα WFC (Γιώργος Σπυριδωνίδης): Συμεωνίδη, Γιωτίτσα, Νικοπούλου, Νικολαΐδου, Αρσένη, Τσιούρη, Κούκα, Καραγιαννίδου, Νικολάου, Σώτηρα, Ράπτη

Μεσολόγγι 2008-Τρίκαλα 2011 0-2

Διπλό με 0-2 πέτυχε η ομάδα των Τρικάλων επί του Μεσολογγίου, στο Ενωσιακό γήπεδο «Θεόδωρος Πασσιόπουλος». Μάλιστα, η γηπεδούχος ομάδα στερήθηκε των υπηρεσιών πέντε βασικών παικτριών της (των Λαζανά Β., Βάτσικα Β., Μαρκουτσά Δ., Μόκκα Μ. και Μαλισιώρα Γ.). Η ομάδα των Τρικάλων, άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ της Βαΐτση, απόκρουση της Παναγιωτοπούλου και στη συνέχεια ψηλοκρεμαστό σουτ από την Ξανθή Μισιρλή. Στο 79ο λεπτό, η Ελινόρ Σόντερλουντ με σέντρα-σουτ έκανε το τελικό 0-2.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το Μεσολόγγι είναι στην 5η θέση με 20 βαθμούς και τα Τρίκαλα στην 4η θέση με 22 βαθμούς.

Μεσολόγγι 2008 (Γιάννης Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Γρομητσάρη, Τζουμερκιώτη (70′ Μαρκουτσά Κ.), Γατσούλια, Βράνα-Τριανταφύλλου (75′ Πρασσά Χ.), Ευθυμίου, Αυγέρη, Γιαννακά, Φιλανδριάνου, Γκίνη (70′ Ασημάκη), Βουτσά (75′ Παναγιωτακοπούλου Μ)

ΑΟ Τρίκαλα 2011 (Γιώργος Λουλές): Αρζουμανίδου, Βαΐτση, Ζντράβκοβιτς, Μισιρλή, Αλεξίου, Τροχούτσου, Μπαρμπόσα, Γεραγόρη, Τσούνη, Σόντερλουντ (88’ Τσακνάκη), Σακελλάρη (82’ Λαγούδη)