Αφεντικά τα “σπιρούνια” στο Λονδίνο

Τότεναμ και Τσέλσι βρίσκονται στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Πήρε το ντέρμπι του Λονδίνου η Τότεναμ

Θέλει απεγνωσμένα μία κούπα. Οποιαδήποτε κούπα. Την κυνηγάει μανιασμένα από το 2008, αλλά αυτή δεν έρχεται. Για μία ακόμα φορά φτάνει κοντά. Δύο βήματα μακριά από αυτή. Η Τότεναμ πήρε εκδίκηση γι την ήττα στο πρωτάθλημα από την Άρσεναλ με 4-2, επέστρεψε στο Emirates και με το 0-2 πήρε το αίμα της πίσω.

Η Άρσεναλ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα με δύο σημαντικές στιγμές με Ράμσεϊ (8’) και Μχιταριάν (12’), ωστόσο η Τότεναμ αυτή που πήρε το προβάδισμα. Ο Σον πήρε την ιδανική μπαλιά από τον Άλι, τελείωσε υπέροχα την φάση απέναντι στον Τσεχ κι έβαλε τα «σπιρούνια» μπροστά στο σκορ (20’, 0-1).

Η Τότεναμ συνέχισε να βγάζει περισσότερη ποιότητα στο γήπεδο και το απέδειξε και στην φάση του 59ου λεπτού, όταν τα πάντα τελείωσαν. Ο Κέιν με υπέροχη μπαλιά έβγαλε σε θέση βολής τον Ντέλε Άλι κι εκείνος με υπέροχο πλασέ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού έκανε το 0-2 και έστειλε την ομάδα του Ποκετίνο στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, όπου περιμένουν Μάντσεστερ Σίτι και Μπέρτον.

Η τέταρτη της παρέας θα είναι η Τσέλσι που όσο έχει τον Εντέρ Αζάρ σε τέτοια κατάσταση δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Η Μπόρνμουθ προέβαλλε μεγάλη αντίσταση κι άντεξε για 84 λεπτά στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όμως σε εκείνο το σημείο ο Βέλγος σε μία αναμπουμπούλα μυρίστηκε την ευκαιρία και με ξερό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 που έστειλε τους «μπλε» στην επόμενη φάση.

Πέρασε με Αζάρ η Τσέλσι

Η Τσέλσι ήταν ανώτερη από την Μπόρνμουθ και έχασε αρκετές ευκαιρίες από το πρώτο μέρος για να ανοίξει το σκορ, όμως χρειάστηκε να μπει ο Αζάρ στην επανάληψη για να κάνει τη δουλειά. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πήρε τη νίκη κόντρα στους Cherries στο 84′ όταν ύστερα από φάση διαρκείας στην περιοχής τους, ο Βέλγος εκτέλεσε δυνατά , η μπάλα κόντραρε και πήρε στα δίχτυα για το 1-0 που έμεινε ως το τελικό. Ετσι, ο Αζάρ είναι φέτος ήδη μέσα σε 19 γκολ της Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις (10 γκολ, 9 ασίστ).