Στο ίδιο έργο θεατές για ακόμη μια φορά

Ακόμη μια εκτός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με τη Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη νίκη με 89-68. Αρκετά κακό στο πρώτο μέρος το «τριφύλλι» το οποίο ωστόσο ισορρόπησε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά υπέκυψε στο τέταρτο το οποίο και του κόστισε τη νίκη.

Οι Κιθ Λάνγκφορντ και Νικ Καλάθης ήταν οι πρωταγωνιστές για τους πράσινους έχοντας σημειώσει 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Αρκετά νωθρά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός σε αντίθεση με τη Ρεάλ η οποία έφτασε στο +14 από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση καθώς στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 16-2 υπέρ της ομάδας της «Βασίλισσας». Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις στο παρκέ παρά προ το τέλος του δεκαλέπτου όπου το «τριφύλλι» έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ωστόσο το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 23-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τη Ρεάλ να έχει πάρει σαφές προβάδισμα (30-12) και τον Παναθηναϊκό να κυνηγά στο σκόρ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μαδριλένους να έχουν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ προσπαθούσαν να μπουν στο ματς και να μειώσουν τη διαφορά όμως η διαφορά στο σκορ παρέμενε κολλημένη στο +20 για τη Ρεάλ (36-16). Ο Παναθηναϊκός όμως δεν τα παράτησε και με σαφώς βελτιωμένη εικόνα στην αμυντική του λειτουργία αλλά και στην επίθεση, έφερε το ματς στο 40-29, με κύριο πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ (12π.). Το ημίχρονο έληξε με 43-31 υπέρ της «Βασίλισσας» το «τριφύλλι» ωστόσο είχε καταφέρει ένα επιμέρους 20-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο, όπου η Ρεάλ διατηρούσε σταθερά τα ηνία του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να βρει λύσεις και στις δύο άκρες του παρκέ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τη διαφορά να βρίσκεται στο 59-45. Η πίεση των «πράσινων» και το γεγονός πως δεν παράτησαν το ματς απέδωσε, καθώς το «τριφύλλι» έκανε ένα σερί 8-0 με πρωταγωνιστές τους Λάνγκφορντ (18π.) και Νικ Καλάθη (12π.) και έφερε το σκορ στο 59-53 δίνοντας νέα πνοή στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ ωστόσο η Ρεάλ διατηρούσε ακόμη το προβάδισμά της και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρισκόταν στο 63-55. Εκπληκτική επιστροφή στο δεύτερο μέρος για τους «πράσινους» που έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-24 και μπήκαν γερά στο παιχνίδι.

Ότι έχτισε ο Παναθηναϊκός το γκρέμισε η Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο, η οποία με πιο σφιχτή άμυνα οδήγησε τους «πράσινους» σε βεβιασμένες και άστοχες επιθέσεις και έτσι οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στον έλεγχό τους για ακόμη μια φορά (73-61). Το «τριφύλλι» προσπάθησε να μπει εκ νέου στο ματς ωστόσο οι Μαδριλένοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 13-0 διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +17 για το 86-61. Με το νικητή του ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί, η Ρεάλ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-31, 63-55, 89-68.