Αφεντικό στο Μιλάνο η Ίντερ

Μεγάλη νικήτρια στο ‘Derby della Madonnina’ αναδείχθηκε η Ίντερ, καθώς πήρε τη νικη με 2-3 επί της Μίλαν, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος στο «Σαν Σίρο».

Στο πρώτο μέρος η Ίντερ ήταν αρκετά κινητική επιθετικά, με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ στο 3΄με τον Βεσίνο. Στο 8΄η Μίλαν αποπειράθηκε να φέρει το ματς στα ίσια με το σουτ του Πακετά όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 13΄ ο Πέρισιτς απείλησε, αλλά το σουτ του προσέκρουσε στα σώματα. Στο 20΄ο Πακετά απάντησε όμως η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Οι νερατζούρι απείλησαν με τον Πολιτάνο στο 22΄ με τον Ντοναρούμα να είναι σε ετοιμότητα. Δυο λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου έκανε αισθητή την παρουσία του όμως Χαντάνοβιτς έσωσε την ομάδα του σε δυο χρόνους. Το σφύριγμα της λήξεις βρήκε την Ίντερ να προηγείται .

Στην επανάληψη η ομάδα του Σπαλέτι μπήκε δυναμικά προειδοποιώντας τον Ντοναρολυμα στο 48΄ και στο 49΄ με τους Γκαλιαρντίνι και Μαρτινες αντίστοιχα. Στο 51΄ο Ντε Βράι έκανε το 0-2 έπειτα από σέντρα Πολιτάνο. Οι ροσονέρι μείωσαν με την κεφαλιά του Μπακαγιόκο με τον Γάλλο να βάζει στο παιχνίδι την Μίλαν. Μετά το γκολ η ομάδα του Γκατούζο πίεζαν για την ισοφάριση. Όμως  οι νερατζούρι ισορρόπησαν το ματς ,στο 66΄κέρδισαν πέναλτι από την ανατροπή του Πολιτάνο από τον Καστιγέχο, ο Λαουτάρο Μαρτίνες ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα. Η Μίλαν απάντησαν  γρήγορα με τον Μουσάκιο στο 71΄. Στις Καθυστερήσεις η  Μίλαν έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Ντε Φράι έσωσε προ του Πιόντεκ στο 78΄ και στο 91΄ ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Καστιγέχο.

Πλέον η Ίντερ ανέβηκε ξανά στην 3η θέση, ενώ η Μίλαν είναι στην  4η θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες (58′ Κουτρόνε), Κεσί (69′ Κόντι), Μπακαγιόκο, Πακετά (46′ Καστιγέχο), Σούσο, Πιόντεκ, Τσαλχάνογλου.

Ιντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο, Ντε Βράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο (92′ Ρανόκια), Μπρόζοβιτς (73′ Μπόρχα Βαλέρο), Γκαλιαρντίνι, Πολιτάνο (84′ Καντρέβα), Λαουτάρο Μαρτίνες, Πέρισιτς.