Ασταμάτητος ο Μέσι απέναντι στη Μπέτις

Στην 28η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο εκτός έδρας έργο απέναντι στην Μπέτις, επικρατώντας με 1-4. Επίσης, την νίκη πήραν Βαγιαδολίδ, Σεβίλλη και Βιγιαρεάλ, ενώ η Βαλένθια και η Χετάφε μοιράστηκαν βαθμούς μετά την ισοπαλία στο Μεστάγια.

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 1-4

Η Μπέτις δέχτηκε την Μπερτσέλονα στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εύκολα με 1-4, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μέσι για άλλη μια φορά.

Η ομάδα της Καταλονίας έδειξε την ανωτερότητα της και κατάφερε να προηγηθεί πριν συμπληρώσει τα 20 λεπτά. Ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή στις 18 ‘, που έστειλε απευθείας στα δίχτυα του Λόπεζ, κάνοντας το 0-1. Στο 25 ‘, ο Μέσι εκτέλεσε ξανά το φάουλ από καλή απόσταση, αλλά ο Λόπεζ έκανε εξαιρετική απόκρουση. Οι επιθέσεις των «Μπλαουγκράνα» συνεχίστηκαν και απέδωσαν καρπούς στις καθυστερήσεις. Στο 45 + 2 ‘ ο Μέσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2, μετά την πάσα του Σουάρες, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να «πολιορκεί» στο δεύτερο μέρος την αντίπαλη εστία και κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 63 ‘, ο Λουίς Σουάρες με ατομική προσπάθεια έφτασε στην περιοχή και με σουτ έστειλε στην αριστερή γωνία του Λόπεζ για το 0-3. Η Μπέτις κατάφερε να μειώσει το 82 ‘ με τον Λορέν. Βρέθηκε έξω από την περιοχή και έστειλε με δύναμη την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3. Ωστόσο, ο Μέσι ήταν ασταμάτητος και πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα λίγα λεπτά αργότερα. Στο 85′ ο Αργεντίνος ήταν στην άκρη της περιοχής, έκανε το σουτ, το οποίο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Η Μπέτις ήταν ανήμπορη να αντιδράσει, με αποτέλεσμα το 1-4 να είναι το τελικό σκορ.

Έιμπαρ-Βαγιαδολίδ 1-2

Στο Δημοτικό Στάδιο Ίμπουρουα, Έιμπαρ και Βαγιαδολίδ ήρθαν αντιμέτωποι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με ανατροπή με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι καθ ‘όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. στο 11′ σημείωσε ένα γκολ, αλλά ο διαιτητής δεν το μέτρησε, αφού θεώρησε ότι ο παίκτης ήταν σε θέση offside. Η Βαγιαδολίδ είχε μία καλή στιγμή, αλλά το σουτ πέρασε λίγο έξω από την εστία. Το σφύριγμα του διαιτητή έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Ο Ορεγιάνα σκόραρε με ένα υπέροχο σουτ στην περιοχή στο 54′, πετυχαίνοντας το 1-0. Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Βαγιαδολίδ χρειάστηκε τις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει και να κάνει την ανατροπή. Στο 89’, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι με την βοήθεια του VAR, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.  Στο 90+1′, ο Βέρντε ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 1-1. Το τελικό 1-2 ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γκουαρντιόλα έκανε μια εξαιρετική κούρσα, βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Εσπανιόλ-Σεβίλλη 0-1

Στο Στάδιο RCDE, η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Σεβίλλη, αλλά έχασε με 0-1 μετά από εκτέλεση πέναλτι.

Η Σεβίλλη ήταν αυτή που κυριάρχησε στην επίθεση και επέβαλε το ρυθμό της δημιουργώντας ευκαιρίες προς το αντίπαλο τέρμα. Η αρχή έγινε με τον Μανέγκα στο 22 ‘, ο οποίος ήταν στην άκρη της περιοχής, όταν έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 41’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια ευκαιρία για να σκοράρουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Σεβίλλη χρειάστηκε λιγότερο από δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος, για να ανοίξει το σκορ. Ο Έρμος, στο 52 ‘, έκανε ένα μαρκάρισμα εντός του χώρου, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπεν Γιέντερ νίκησε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 0-1. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν δεν ήταν αρκετές και παρά τις αλλαγές των προπονητών, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και το 0-1 ήταν το τελικό σκορ.

Βαλενθια-Χετάφε 0-0

Βαλένθια και Χετάφε διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Μεστάγια, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος και η πρόθεσή τους για γκολ ήταν εμφανής. Η μοναδική καλή στιγμή για τη Βαλένθια, ωστόσο, ήταν στο 43 ‘, όταν ο Ροντρίγκο έγινε δέκτης της μπάλας μετά από κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο δεύτερο μέρος, ο Γκουέδες βρήκε δίχτυα, αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε το γκολ, αφού με τη βοήθεια του VAR, έδειξε οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ στο 75 ‘με τον Παρέχο, αλλά η προσπάθεια του, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Βιγιαρεάλ-Ραγιό Βαγιεκάνο 3-1

Στο Στάδιο ντε λα Κεραμικα, η Βιγιαρεάλ φιλοξένησε τη Ράγιο Βαγιεκάνο και πήρε την νίκη με ανατροπή με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από την αρχή να επηρεάσουν το ρυθμό τους και δημιούργησαν ορισμένες ευκαιρίες. Στο 20 ‘, η Βαγιεκάνο εκτελεί με κόρνερ, με τον Μάριο Σουάρεζ να τον στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, για το 0-1. Η Βιγιαρεάλ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 37 ‘να ισοφαρίσει όταν ο Ντιμιτριέβσκι απέκρουσε το σουτ του Τσυκγουέζ.

Δύο λεπτά χρειάστηκε ο Εκάμπι στο δεύτερο μέρος για να κάνει την ανατροπή για τους γηπεδούχους. Στο 50 ‘και στο 52’ με δύο προσωπικά γκολ, έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στα γρήγορα γκολ και λίγο πριν το τέλος δέχτηκαν και τρίτο γκολ.

Στο 88’, ο Μορένο με ατομική του προσπάθεια, βρέθηκε στην περιοχή και έκανε ένα πολύ καλό σουτ, για το 3-1, με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αποκρούσει. Οι αλλαγές των φιλοξενούμενων δεν έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα και το 3-1 ήταν το τελικό σκορ.