Άφησε βαθμούς στα Γιάννενα ο Ολυμπιακός

Γκέλα για τον Ολυμπιακό στους «Ζωσιμάδες» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους Γιαννιώτες για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες από πλευράς Ολυμπιακού, ο οποίος ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχε καλή απόδοση.

Σκόρερ για τον ΠΑΣ ο Γιώργος Παμλίδης στο 5’ και για τον Ολυμπιακό ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 51’. Στο 91’ ακυρώθηκε τέρμα του Αχμέντ Χασάν.

Έτσι, ο Ολυμπιακός είναι στην 3η θέση με 7 βαθμούς, 3 από την κορυφή, αλλά και με ένα ματς λιγότερο.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια, Ραφίνια, Χολέμπας στα άκρα της άμυνας, Σεμέδο, Μπα σέντερ μπακ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά στο κέντρο, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, ενώ είχαν κάποιες ακόμα ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο του Κώστα Φορτούνη, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και έφτασαν στην ισοφάριση. Ωστόσο στο 91΄ο διαιτητής ακύρωσε τέρμα του Χασάν.

Στο 5ο λεπτό ο ΠΑΣ σόκαρε τον Ολυμπιακό. Στην πρώτη του επικίνδυνη επίθεση, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου, κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους και συνεργασία ανάμεσα σε Σιόντη και Καρτάλη, η μπάλα έφτασε στον Παμλίδη ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Τζολάκη κάνοντας το 1-0.

Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο εφετινό πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πιέσουν, και στο 10ο λεπτό, ο Βαλμπουενά βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε σε σώματα.

Στο 25ο λεπτό, ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά. Αρχικά η σέντρα-σουτ του Χολέμπας και στη συνέχεια το σουτ του Ραφίνια κόντραρε πάνω σε σώματα. Στην αντεπίθεση, ο Κρίζμαν σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Τζολάκη να αποκρούει με υπερένταση.

Στο 36’ ο Βαλμπουενά σέντραρε από αριστερά, ο Σεμέδο έπιασε κεφαλιά χωρίς όμως να έχει καλή ισορροπία και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πέδρο Ματρίνς, πέρασε στο ματς τον Κώστα Φορτούνη αντί του Γιαν Εμβιλά, αλλάζοντας το σχήμα σε 4-2-3-1, με τους Μπουχαλάκη-Καμαρά στα χαφ, Ραντζέλοβιτς-Βαλμπουενά στα άκρα και τον Φορτούνη δεκάρι.

Μια αλλαγή που έφερε άμεσο αποτέλεσμα, μιας και ο Ολυμπιακός έφτασε στην ισοφάριση. Στο 51’ ο Βαλμπουενά έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη, ο οποίος από το ύψος της περιοχής έβγαλε ωραία σέντρα για τον Ελ Αραμπί που με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-1.

Στο 55’ ο Παμλίδης δοκίμασε ένα σουτ, που δεν ανησύχησε τον Τζολάκη που μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί μπήκε στην περιοχή, πέρασε με ωραίες ντρίπλες όποιον βρήκε μπροστά του, όμως στην προσπάθειά του να αποφύγει και τον Χουτεσιώτη, ο Έλληνας τερματοφύλακας είπε «όχι».

Στο 63’ ο Καμαρά επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχο, ενώ στο 65’ ο Μπουχαλάκης σούταρε περίπου από το ίδιο σημείο, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δοκάρι του ΠΑΣ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 69’ πέρασε στο ματς τον Χασάν αντί του Ραντζέλοβιτς, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2.

Στο 71’ ο ΠΑΣ έχασε ευκαιρία, όταν ο Κριζμάν σούταρε με δύναμη, ο Τζολάκης έκανς ασταθή απόκρουση, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έσκασε ακριβώς πάνω στη γραμμή. Όπως έδειξε το replay, αλλά και το VAR, η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

Στο 77’ ο Καμαρά έπιασε ωραίο σουτ, με τον Χουτεσιώτη να εκτινάσσεται και να αποκρούει.

Στο 81’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει. Ενώ στο 83’ ο Χασάν επωφελήθηκε από το λάθος του Παντελάκη, όμως από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90’+1’, ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα μπροστά, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χασάν την έστειλε στα δίχτυα. Ωστόσο, ύστερα από έλεγχο VAR, ο διαιτητής έκρινε πως ο Ελ Αραμπί ήταν λίγο πιο μπροστά και έτσι ακύρωσε το τέρμα.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός άφησε 2 βαθμούς στα Γιάννενα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης (86’ Λιάσος), Καρτάλης (73’ Ντομίνγκες), Κάστρο, Νάουμετς (57’ Λέο), Παμλίδης (86’ Λώλης), Κρίζμαν

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς (69’ Χασάν), Ελ Αραμπί