BCL: Κυπελλούχος η εύστοχη Μπούργος – Προσπάθησε, άλλα δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τη Μπούργος στον τελικό του Basketball Champions League, με τους Ισπανούς να κατακτούν τον τίτλο.

Η Μπούργος κατάφερε να επιβάλει τον αγωνιστικό της ρυθμό και με μεγάλη ευστοχία να επικρατήσει με 85-74 της ΑΕΚ στον τελικό του BCL.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τρομερό ρυθμό, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Μπούργος σκόραρε 35 πόντους. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-36. Στο δεύτερο μισό η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα, αλλά η Μπούργος δεν άφησε περιθώρια και νίκησε με 85-74.

Πρόσωπο του αγώνα ο Θαντ ΜακΦάντεν, με τον πρώην παίκτη των Κύμης και ΠΑΟΚ να έχει 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ και ο Ομάρ Κουκ ήταν τρομερός με 15 πόντους. Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Ταϊρίς Ράις με 18, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε 3 τρίποντα στα τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ που πήρε κεφάλι με το σκορ στο 3-9 (3′) και είδε τους Ισπανούς να έχουν 1/11 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Μπενίτε και Ρένφρο έφυγαν στο 8′ έχοντας 4/12 σουτ (από τα 4/17 της ομάδας τους), ο Ράις μπήκε στο ματς και με επτά σερί πόντους έγραψε το 14-22 πριν ο Ζήσης κλέψει τη μπάλα κι ο Σλότερ με φόλοου κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-24.

Η Μπούργος μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο “αφηνιασμένη” και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 23-26 (12′). Η διαφορά έπεσε κι άλλο, με τους Ισπανούς να μετράνε επιμέρους σκορ 11-2, 25-26 (12′). Ο Κουκ πέτυχε το 4ο τρίποντο του μέσα σε 3 λεπτά και ισοφάρισε σε 31-31 (13′). Η Μπούργος κατάφερε να υποβάλει τον ρυθμό της και πήρε προβάδισμα 7 πόντων με το σκορ στο 42-35 (16′). Οι Ισπανοί με εξαιρετικό μπάσκετ, κατάφεραν να σκοράρουν 35 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-36.

Η Μπούργος συνέχισε το δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε και με 2 τρίποντα έκανε το 55-38, με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+17), (22′). Οι δύο ομάδες έμειναν για αρκετή ώρα σε χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος με το σκορ να μένει στο 56-41 (26′). Η ΑΕΚ σκόραρε μετά από αρκετά λεπτά και μείωσε σε 59-43 (17′). Η Μπούργος ωστόσο δεν σταμάτησε να είναι εύστοχη από το τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα, 68-48 (29′). Με 1/2 βολές από τον Μορέιρα, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το σκορ στο 68-49.

Η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε στο +21, έπειτα από καλάθι και φάουλ του ΜακΦάντεν, 73-52 (32′). Ο Λοτζέσκι με το τρίτο τρίποντο του σε 2 λεπτά, μείωσε στους 14 πόντους και έδωσε “ανάσα” στους κιτρινόμαυρους, 75-61 (33′). Ο Γκικας με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο μείωσε και πάλι στους 12 και διαμόρφωσε το 80-68 (37′). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο παιχνίδι, παρά την προσπάθεια της στο τέλος του αγώνα και η Μπούργος στέφθηκε κυπελλούχος, με το τελικό σκορ να είναι το 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74

Μπούργος (Πεναρόγια): Μπενίτε 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουκ 15 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Χόρτον 8 (2), ΜακΦάντεν 18 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρένφρο 11 (2), Κράβιτς 1 (11 ριμπάουντ), Ραμπασέδα 5 (1), Ριβέρο 2, Σακό 2, Σάλβο 12 (2)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (2), Γκίκας 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράις 17 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Σλότερ 8 (4/4 δίποντα), Γιάνκοβιτς 1, Λοτζέσκι 9 (3), Ματσιούλις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 5 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος, Ζήσης 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπούργος: 14/26 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 6/11 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/37 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 8/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη.