Αυτή είναι η Άρσεναλ του Αρτέτα!

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ θριάμβευσε με 4-0 της Νιούκαστλ στο “Emirates Stadium”.

Πολύ μεστή εμφάνιση των Λονδρέζων, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, που έφερε μια άνετη επικράτηση επί των φιλοξενούμενων. Μόλις η δεύτερη νίκη επί ημερών Αρτέτα αλλά σιγά σιγά, περνάει αυτό που θέλει στους ποδοσφαιριστές του ο Ισπανός τεχνικός.

Σημαντικό ότι δεν δέχτηκε γκολ, κάτι που δεν γινόταν συχνά πριν τον πρώην βοηθό του Γκουαρντιόλα. Το αήττητο σερί οκτώ αγώνων της Νιούκαστλ σταμάτησε στο Βόρειο Λονδίνο, ένα εντυπωσιακό σερί για την ομάδα του Μπρους,  αλλά ήρθε μία 4αρα να το σταματήσει.

Η Άρσεναλ ανέβηκε στη 10η θέση με 34 βαθμούς και επτά πίσω από την 4η Τσέλσι, ενώ η Νιούκαστλ έμεινε στην 13η θέση με 31 βαθμούς και επτά πάνω από την 18η Γουέστ Χαμ.

Το σκορ άνοιξε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 54’ και αμέσως μετά (57’) ο Πεπέ έκανε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Οζίλ στο 90’ ενώ ο Λακαζέτ πήγε τον αριθμό των γκολ στα τέσσερα στο 90+5’.

Αγώνας:

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα αλλά με αρκετές ενδιαφέρουσες φάσεις. Η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο τέταρτο και ύστερα, έκλεισε την Νιούκαστλ για αρκετή ώρα στα καρέ της αλλά δεν δυσκόλεψε όσο έπρεπε τη ζωή του Ντουμπράβκα.

Οι “Καρακάξες” έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, παρότι δημιούργησαν λιγότερες φάσεις, αλλά ήταν κυρίαρχες μόνο στο πρώτο 15λεπτο. Αυτό το 45λεπτο δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ και ήταν αρκετά διασκεδαστικό στον ουδέτερο φίλαθλο με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω.

Υποψία φάσης για τους φιλοξενούμενους στο 5’. Ο Ζοέλιντον ξέφυγε στα αριστερά, βρήκε τον Λαζάρο στην περιοχή, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ πρόλαβε να βάλει το πόδι του.

Ο Λόνγκσταφ σούταρε στο 14’, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Θεμπάγιος και ο Λένο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο Σεντ-Μαξιμέν ξεπέρασε εύκολα τον Θεμπάγιος και ο Ζοέλιντον πήρε τη μπάλα στη περιοχή και σούταρε άουτ.

Ο Ντουμπράβκα στο 41’ έκανε άστοχη έξοδο με τις γροθιές του, η μπάλα έφτασε στον Μουστάφι αλλά δεν είχε ισορροπία και το σουτ του σταμάτησε στο κεφάλι του Ζοέλιντον, με την εστία χωρίς τερματοφύλακα.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε πολύ γρήγορα δύο γκολ (54’, 57’) και πήρε μια αρκετά εύκολα νίκη, καμία σχέση με την εικόνα του πρώτου 45λεπτου. Κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Αρτέτα, πίεσαν πολύ κάθε μπάλα και πήραν τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Δοκάρι του Ενκετιά στο 50’. Ο Θεμπάγιος βρήκε τον Οζίλ και αυτός έψαξε με τη σειρά του τον Πεπέ. Ξεπέρασε τον Κλαρκ και γύρισε τη μπάλα στον Ενκετιά που γύρισε το κορμί του αλλά έδωσε ύψος σε αυτή και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντουμπράβκα.

Ο Ομπαμεγιάνγκ έδωσε προβάδισμα στους “Κανονιέρηδες” στο 54’. Ο Πεπέ έκανε θαυμάσια σέντρα με φάλτσα με στόχο τον Ομπαμεγιάνγκ και ο Γκαμπονέζος επιθετικός την μετέτρεψε σε γκολ με δυνατή κεφαλιά (1-0).

Με το μομέντουμ υπέρ των γηπεδούχων, ο Πεπέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων σε αυτούς στο 57’. Ο Σακά πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Λαζάρο και μπήκε στη περιοχή ανενόχλητος. Από εκεί και πέρα, όλα ήταν απλά. Ο Πεπέ ήταν μόνος του, πήρε τη μπάλα και με ένα απλό σουτ, την έστειλε στα δίχτυα (2-0).

Τρομερή χαμένη ευκαιρία του Κλαρκ στο 63’ με τον Σεντ-Μαξιμέν να τον βγάζει ολομόναχο στη μικρή περιοχή αλλά το σουτ του βρήκε στον Λουίζ και πέρασε κόρνερ.

Ο Ομπαμεγιάνγκ σημάδεψε και αυτός το οριζόντιο δοκάρι στο 67’, σε ένα γέμισμα που έκανε στο δεύτερο δοκάρι μέσα από την περιοχή.

Σειρά του Σεντ-Μαξιμέν να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι στο 75’. Ο Γάλλος εξτρέμ βρήκε χώρο στην άκρη της περιοχής και έφερε τη μπάλα στο δεξί, σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λένο.

Πολύ γρήγορη κούρσα του Σακά στο 86’ που ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και είδε το γύρισμα του στη περιοχή να μην βρίσκει τον Λακαζέτ, καθώς ήταν λίγο πιο δυνατό απ’ ότι έπρεπε.

Ο Οζίλ ολοκλήρωσε την επικράτηση της ομάδας του Αρτέτα στο 90’.Ο Πεπέ ξεκίνησε ακόμα μία επίθεση, πάσαρε στον Λακαζέτ και αυτός γύρισε στη μικρή περιοχή με στόχο τον Οζίλ. Ο Γερμανός επιτελικός μέσος δεν έκανε καλό τελείωμα από θέση που ήταν αδύνατο να το χάσει αλλά ο Ντουμπράβκα έχασε τη μπάλα από τα χέρια του (3-0).

Ο Λακαζέτ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90+5’. Πεπέ και Γουίλοκ άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο πρώτος βρήκε τον Λακαζέτ ανενόχλητο στην περιοχή που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντουμπράβκα για το τελικό 4-0.

Κίτρινες: Τσάκα (9’), Σακά (82’)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Σάκα, Λουίζ, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Τσάκα, Θεμπάγιος (82’ Τορέιρα), Ομπαμεγιάνγκ, Οζίλ (90+1’ Γουίλοκ), Πεπέ, Ενκετιά (85’ Λακαζέτ)

Νιούκαστλ (Μπρους): Ντουμπράβκα, Ρόους, Κλαρκ (83’ Σαρ), Λάσελς, Φερνάντες (75’ Ρίτσι), Λαζάρο (74’ Χέιντεν), Σεντ-Μαξιμέν, Λόνγκσταφ, Μπενταλέμπ, Αλμιρόν, Ζοέλιντον