Αυτή η Σίτι… δεν ξέρει να χάνει!

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με ανατροπή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα για την ρεβάνς κόντρα στη Σάλκε στην Γερμανία, για τους 16 του Champions League.

Ο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ για τους «πολίτες» με τους Γερμανούς να φτάνουν στην ανατροπή με τα δύο γκολ με πέναλτι του Μπενταλέμπ, όμως στα τελευταία λεπτά δεν άντεξαν την πίεση από την πρωτοπόρο της Πρέμιερ Λιγκ και δεν μπόρεσαν να πάρουν την νίκη και δεχτηκαν την ανατροπή και την ήττα.

Για την Σίτι αυτή ήταν η 13η νίκη της στα τελευταία 14 ματς και ο Πεπ Γκουαρντιόλα δεν έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα από την Σάλκε σε όσες ομάδες έχει εργαστεί!

O αγώνας:

Στο 18’ η ομάδα του Πεπ Γκουαρτιολα πήρε το προβάδισμα με τον Αγουέρο. Σε μια φάση όπου η Σάλκε έχασε τη μονομαχία στο χώρο του κέντρου γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω, με τη Σίτι να πιέζει, ο Νταβίντ Σίλβα έκλεψε και έδωσε στον Αργεντινό, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 0-1 για τους Άγγλους.

Αξιζει να σημειωθεί πως το γκολ που πέτυχε ο Αγκουέρο είναι το πρώτο που μπήκε στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων του Champions League και ήταν το 10ο του γκολ στις τελευταίες 7 αναμετρήσεις των «πολιτών.

Η Σάλκε δεν πτοήθηκε και στο 38’ ο Μπενταλέμπ σκοράρε για τους Γερμανούς. Ο επιθετικός των Γερμανών έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Έντερσον και ισοφάρισε.

Στο 45’ ήρθε η ανατροπή για τους γηπεδούχους μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπενταλέμπ που ανέλαβε πάλι την εσχάτη των ποινών και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτή τη φορά άλλαξε γωνία την έστειλε στα δεξιά με τον Έντερσον να βρίσκει με το χέρι τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να την αποκρούσει.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την Σίτι στην επανάληψη, μετά την αποβολή του Οταμέντι στο 68΄ (δεύτερη κίτρινη), ωστόσο, οι κινήσεις του Πεπ Γκουαρντιόλα από τον πάγκο όχι μόνο βοήθησαν τους «πολίτες» να ισοφαρίσουν, αλλά να φτάσουν σε μία τεράστια ανατροπή.

Οι «πολίτες» δεν σταμάτησαν να επιτίθενται και στο 85’ ο Σανέ εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο φάουλ και έκανε το 2-2. Ο πρώην μέσος της Σάλκε σκόραρε με έναν εκπληκτικό τρόπο αφού έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του γκολκίπερ των Γερμανών και έφερε το ματς στα ίσια.

Λίγα λεπτά πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του ματς η Σίτι κατάφερε να κάνει την ανατροπή με σκόρερ αυτή τη φορά τον Στέρλινγκ. Ο Άγγλος διεθνής έπιασε την βαθιά μπαλιά κέρδισε την κόντρα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας τελικό το 3-2.

Σκόρερ: 38′-45′ Μπενταλέμπ/18′ Αγκουέρο, 85′ Σανέ, 90’Στέρλινγκ.

Κίτρινες:Ουτ, Σανέ, Μπουργκσταλερ / Οταμεντι, Φερναντινιο, Μοραες

Κόκκινες: Οταμέντι 68’

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Καλιτζούρι, Μπρούμα, Σανέ, Νάστασιτς, Οτσίπκα, Σερντάρ, ΜακΚένι(78’ Σκρτσιμπισκι), Ουτ(78’ Αρίτ), Μπενταλέμπ, Μεντίλ (65’Μπουργκσταλερ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Μπερνάρντο Σίλβα, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ, Στέρλινγκ, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν, Ντε Μπράινε(78’ Ζιντσένκο), Νταβίντ Σίλβα(70’Κομπανι), Αγκουέρο(78’ Σανέ)