Απόλυτο αφεντικό η Ατλέτικο

Στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε την νικη με 2-0 κόντρα στην Γιουβέντους στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λίγκ. Με τους «ροχιμπλάνκος» να έχουν μαξιλαράκι ασφάλειας για τις 12 Μαρτίου στο Τορίνο.

Σε ένα σφιχτό πρώτο ημίχρονο, αλλά γεμάτο με δράση, αμφότερες οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν την κατάλληλη ευκαιρία να παραβιάσουν τις εστίες των Σέζνι και Όμπλακ. Στο 5΄ οι «ροχιμπλάνκος» απείλησαν με την εξαιρετική  προσπάθεια από τον Γκριεζμάν  όμως Μπονούτσι αναχαίτισε τον Γάλλο. Ένα λεπτό αργότερα ο Ρονάλντο έγινε επικίνδυνος από τα 30 μέτρα με φαουλ, όμως ο Σλοβάκο τερματοφύλακας των Μαδριλένων έδιωξε με το ένα χέρι.

Στην συνεχεία του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν πιεστικοί ωστόσο έλειπε η τελική προσπάθεια. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Γιουβέντους ήταν η ομάδα που έλεγχε το ρυθμό, ωστόσο η καθαρότερη φάση για γκολ ανήκε στην ομάδα του Σιμεόνε καθώς στο 50΄ το Ντιέγκο Κόστα ήταν άστοχος από κοντά.

Στο 53΄ ο Σέζνι μαζί με το δοκάρι έσωσε τους Γιουβεντίνους στο πλασέ του Γκριεζμάν. Με την συμπλήρωση 60΄ η Γιουβε ξεπέρασε  δύο μεγάλες ευκαιρίες της Ατλέτικο και προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο.

Όμως η Ατλέτικο ήταν αυτή που κέρδισε την μπάλα πετυχαίνοντας πρώτη γκολ με τον Μοράτα στο 70΄, αλλά το VAR το ακύρωσε, καθως ο Ισπανός επιθετικός είχε κάνει φάουλ στον Κιελίνι.

Στο 78΄η ομάδα του Σιμεόνε άνοιξε το σκορ με τον Χιμένες.  Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα με αποτέλεσμα να πετύχουν κα δεύτερο τέρμα με δράστη τον αρχηγό, Γοδίν, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν. Στις καθυστερήσεις οι Ιταλοί είχαν ευκαιρία να μειώσουν με τον Μπερναρντέσκι αλλά ο Όμπλακ δεν άφησε την μπάλα να παραβιάσει την εστία του.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Ατλέτικο: Όμπλακ, Γοδίν, Φελίπε Λουίς, Τόμας (Λεμάρ 61΄), Κόκε (Κορέα 66΄), Γρκιεζμάν, Σαούλ, Ρόντρι, Ντιέγκο Κόστα (Μοράτα 57΄), Χουάνφραν, Χιμένες.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Κιελίνι, Πιάνιτς, Ντιμπάλα, Άλεξ Σάντρο, Ματουίντι (Κανσέλο 85΄), Μάντζουκιτς, Μπονούτσι, Μπεντανκούρ.