Αυτό δεν είναι ΑΕΚ!

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Η κακή εικόνα της ΑΕΚ σε όλη την αναμέτρηση της στοίχισε κι άλλη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, καθώς μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με τους Θεσσαλονικείς.

Η ΑΕΚ πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση, φτάνοντας τους 18 βαθμούς. Ο Άρης από την άλλη έφτασε την πέμπτη θέση με 16 βαθμούς.

Σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Πέτρος Μάνταλος από το σημείο τού πέναλτι, ενώ για τους γηπεδούχους ο Λάρσον. Ο Άρης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ιντέγε.

Με την λήξη του αγώνα το κλίμα ήταν βαρύ για την Ένωση, η οποία αποχώρησε για τα αποδυτήρια κάτω από έντονες αποδοκιμασίες.

Μόλις στο 6ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ρόουζ έβγαλε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή στα πρώτα δέκα λεπτά ωστόσο έκανε αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή, τα οποία δεν την άφηναν για να δηνιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Στο 12’ ο Σάσα βρήκε τον Ιντέγε, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης ο Άρης ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ, έχοντας ωστόσο πρόβλημα στη τελική προσπάθεια, ενώ προσπαθούσε να “χτυπήσει” στην κόντρα επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 28’. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, αλλά ο Μπάρκας δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απειλήσει με τον Σβάρνα στο 38’ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Σιμάο εκτέλεσε το φάουλ, ο Σβάρνας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τσιλιγγίρης απομάκρυνε τον κίνδυνο από την εστία του.

Με δέκα παίκτες έμεινε ο Άρης στο 50’ μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη τους Ιντέγε, όταν πάτησε, στο γόνατο τον Μάνταλο.

Αμέσως μετά την αποβολή τα δεδομένα άλλαξαν με την ΑΕΚ να βρίσκει τα πατήματα της στο γήπεδο και στο 56’ είχε ευκαιρία με το σουτ του Βέρντε, όμως ο Τσιλιγγίρης απέκρουσε.

Κόντρα στην ροή ο Άρης βρήκε τελικά το γκολ που έψαχνε από την αρχή του αγώνα και άνοιξε το σκορ με τον Λάρσον στο 64’. Οι Θεσσαλονικείς βγήκαν στην αντεπίθεση ο Κόρχουτ, βρήκε τον Λάρσον κι εκείνος με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 0-1.

Στο 65’ η ΑΕΚ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ο Σιμόες εκμεταλλεύτηκε τον λανθασμένο υπολογισμό του Ρόουζ, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιλιγγίρης απέκρουσε.

Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Μάνταλος στο 81’ από την άσπρη βούλα. Ο Ευαγγέλου μετά τον έλεγχο της φάσης στο VAR, θεώρησε πως υπάρχει ανατροπή του Σιμόες από τον Ρόουζ και υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ νίκησε τον Τσιλιγγίρη και σημείωσε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις ο Αλμπάνης έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ, όμως το γυριστο σουτ του πέρασε εκατοστά πάνω από την εστία.

Σκόρερ: 80’ Μάνταλος (Πεν)/64’ Λάρσον

Κίτρινες: Λόπεζ, Μάνταλος, Βράνιες, Γιακουμάκης / Κορχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Τσιλιγγίρης

Κόκκινη: Ιντέγε

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Μπακάκης(75’ Παουλίνιο), Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάο(66’ Αλμπάνης), Σιμόες, Βέρντε, Μάνταλος, Ντέλετιτς(61’ Γιακουμάκης), Ολιβέιρα.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Τσιλιγγίρης, Μπα, Ροζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Σάσα(90+4’ Σόουζα), Ματίγια, Φετφατζίδης(58’ Λάρσον), Γκάμα, Ντιγκινί, Ιντέγε