Αυτό το πρωτάθλημα δε μπορεί να το χάσει

Η Λίβερπουλ έπαιξε εκτός έδρας με την Λέστερ  για την 19η αγωνιστική στην Αγγλία, νίκησε με 0-4 τις «αλεπούδες» και με το συμπλήρωμα του πρώτου γύρου, είναι αήττητη στην πρώτη θέση με 52 βαθμούς +13 από την δεύτερη Λέστερ.

Αν και είχε την κούραση από το ταξίδι στο Κατάρ και την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κύπελλο Συλλόγων, η Λίβερπουλ έκανε πάρτι στο “King Power” χάρις στα γκολ των Φιρμίνο (2), Μίλνερ και Αλεξάντερ-Άρνολντ και μόνο αν «αυτοκτονήσει» θα χάσει την φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Μόλις στο 2ο λεπτό η Λίβερπουλ έχασε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού. Ο Σαλάχ έβαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μανέ πρόλαβε τον Σμάιχελ αλλά ο Σενεγαλέζος δεν έβαλε σωστά το σώμα του και η μπάλα κατέληξε έξω.

Οι «κόκκινοι» έχασαν άλλες 2 καλές ευκαιρίες με τον Σαλάχ στο 5΄ να κάνει το σου εκτός περιοχής, χωρίς να ανησυχήσει τον Σμάιχελ και στο 11΄, όταν ο Κεϊτά έβγαλε τον Σαλάχ  τετά-τετ με τον Σμάιχελ, ο Αιγύπτιος πέρασε τον Δανό αλλά από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 31΄. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, νίκησε τον Σμάιχελ και έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και το ίδιο συνέβη και στην επαναλάψη. Στο 55΄ο Ρόμπερτσον έβγαλε τρομερή σέντρα, ο Φιρμίνο  έκανε την προβολή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι στο 71΄.Μετά από κόρνερ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σογιουντσού και ένα λεπτό αργότερα ο Μίλνερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-2.

Στο 75′ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ βρήκε τον Φιρμίνο στην περιοχή και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε για το 0-3 και για το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ έδωσε την μπάλα από τα δεξιά  στον Αλεξάντερ-Άρνολντ και εκείνος μετά τις δύο ασίστ που έβγαλε, σκόραρε με εξαιρετικό σουτ έκανε το τελικό 0-4!

Λέστερ: Σμάιχελ, Περέιρα, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Εντίντι, Μπαρνς(58΄ Ολμπράιτο), Ντ. Πρατ, Τίλεμανς, Μάντισον(76΄ Τσόουντρι), Βάρντι

Λίβερπουλ:  Άλισον, Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Κειτά(70΄ Μίλνερ), Βαινάλντουμ, Χέντερσον(81΄ Λαλάνα), Σαλάχ(70΄Οριγκί), Μανέ, Φιρμίνιο