Ήταν ανώτερη

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε και γνώρισε  την ήττα από τη Ρεάλ στο ΟΑΚΑ με  87-75 για την 16η αγωνιστική της ευρωλίγκας και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη χρονιά με νίκη.

Ο Παναθηναϊκός,που  ήταν κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε δίκαια απο τη Ρεάλ, γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα του και τρίτη στα τελευταία 4 παιχνίδια και έχει πλέον ρεκόρ 9-7 χωρίς όμως να χάσει έδαφος στη βαθμολογία καθώς εξακολουθεί να βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης.

Η Ρεάλ κέρδισε γιατί απλά ήταν καλύτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες έναντι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που δεν μπόρεσε να βρεί ρυθμό ενώ δεν είχε ενέργεια ούτε στην άμυνα αλλά ούτε και στην επίθεση.

Μέγγενη της ομάδας για ακόμα μια φορά τα ριμπάουντ καθώς η Ρεάλ είχε 17 επιθετικά, ενώ πληγώθηκε και  από την κακή περιφερειακή του άμυνα με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να βρίσκει καλάθια τόσο από τη γραμμή του τριπόντου(14/40 τρίποντα)  όσο και από μέσα από τη ρακέτα(17/34 δίποντα).

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδας ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζίμερ Φρίντετ με 18. Από τη Ρεάλ Μαδρίτης “Δήμιος” του Παναθηναϊκού ήταν ο Ράντολφ με 22.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με κινητήριο μοχλό στην επίθεση τον Φριντέτ κατάφερε να προηγηθεί με 16-11 γεγονός που ανάγκασε τον Λάσο να καλέσει τάιμ αουτ. Οι οδηγίες του Ισπανού κόουτς απέδωσαν καθώς η Ρεάλ σοβαρεύτηκε βρήκε καλάθια από το τρίποντο και μπόρεσε να προηγηθεί με 22-18 που ήταν και το σκόρ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η τρίποντη ομοβροντία των παικτών της Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίστηκε την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος ενώ και στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει τις συνεργασίες της ομάδας του Πάμπλο Λάσο με αποτέλεσμα η Ρεάλ να προηγηθεί ακόμα και με +12(44-32) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 44-34 υπερ της “Βασίλισσας της Ευρώπης”

Στο τρίτο δεκαλεπτο το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε με την Ρεάλ να συνεχίζει να βρίσκει εύκολα καλάθια κυρίως από την περιφέρεια και να αυξάνει το υπέρ της σκορ(57-42). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναικός ξεκίνησε την αντεπίθεση του και με οδηγό την καλή του ενέργεια στην άμυνα κατάφερε και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους(58-66) σκορ με το οποίο σφραγίστηκαν 30 αγωνιστικά λεπτά.

H τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναικο να προσπαθεί να μπει ξανά στο παιχνίδι και τη Ρεάλ να διατηρεί τη υπέρ της διαφορά με το 87-75 να σφραγίζει την αναμέτρηση και να δίνει μια εύκολη νίκη για τη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 4 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ράις 3 (1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (1), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 18 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 19 (6/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάιλι, Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 12 (2), Ράντολφ 22 (2/3 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρούντι 3 (1/6 σουτ), Καμπάσο 6 (0/6 τρίπονταμ 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαπροβίτολα 7 (2), Ντεκ 2 (1/4 σουτ), Γκαρούμπα, Ταβάρες 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα), Μίκι 3, Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 10 (2).