«Αυτοκτονία της Τότεναμ, σπουδαίο διπλό για τη Λιντς

Ένα εύκολο απόγευμα για την Τότεναμ απέναντι στη Νιούκαστλ μετατράπηκε σε εφιάλτη, ενώ σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η Λιντς στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η Τότεναμ κρατούσε την νίκη στα χέρια της για περίπου 90 λεπτά, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε ο Ντάιερ υπέπεσε σε πέναλτι, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Κάλουμ Ουίλσον να ισοφαρίσει το γκολ του Μόουρα στο τελικό 1-1 από το πουθενά, για την τρίτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ σε πολύ καλό σημείο από την αντίπαλη εστία. Η εκτέλεση του, πήρε πορεία προς το αριστερό παραθυράκι του Ντάρλοου, αλλά εκείνος με υπερένταση απομάκρυνε τον κίνδυνο και κράτησε το μηδέν.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, άρχισε πολύ κεφάτη το ματς και ένα λεπτό μετά, ο Χάρι Κέιν βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον τερματοφύλακα της Νιούκαστλ, ωστόσο εκείνος σταμάτησε εκ νέου το σουτ του Άγγλου επιθετικού με τρομερή επέμβαση.

Στο 25’ τα «σπιρούνια» άνοιξαν το σκορ χάρη στο τέρμα του Λούκας Μόουρα. Ο Κέιν είδε την κίνηση του Βραζιλιάνου και του γύρισε την μπάλα παράλληλα με την εστία, ο οποίος σε άδειο τέρμα απλά την έσπρωξε προς τα δίχτυα για το 1-0.

Νέα καλή στιγμή για την Τότεναμ ήταν αυτή στο 27ο λεπτό. Πάλι έπειτα από έξοχη ενέργεια του Χάρι Κέιν, ο Άγγλος διεθνής πάτησε περιοχή και δοκίμασε να νικήσει τον Ντάρλοου, ο οποίος παρόλο που αιφνιδιάστηκε πραγματοποίησε φανταστική επέμβαση την τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ.

Ήταν η σειρά του Σον να απειλήσει στο 31’ έκανε άνω κάτω την άμυνα της Νιούκαστλ, εξαπέλυσε το σουτ, όμως στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

Στο 42ο λεπτό πάλι ο Νοτιοκορεάτης, δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά στάθηκε εκ νέου άτυχος, καθώς η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του 29χρονου Άγγλου τερματοφύλακα. Αυτό ήταν το δεύτερο δοκάρι για τον Σον.

Ο διαιτητής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ τη Τότεναμ έπειτα από την συμπλήρωση των πρώτων 45’ λεπτών.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το πρώτο μέρος, καθώς οι «καρακάξες» έπαιξαν ακόμα και με τρεις επιθετικούς, αλλά δεν είχαν ούτε σουτ στο τέρμα!

Ωστόσο είχαμε δύο φάσεις προς το τέλος του ματς, που σήκωσαν πάρα πολύ συζήτηση. Αρχικά στο 88′ ο Λάσελς έκανε καθαρό χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν είδε κάτι και υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ομοίως στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+4′ σε μία απόφαση που θα συζητηθεί αρκετά, έπειτα και από την χρήση του VAR, ο Πίτερ Μπανκς πήρε την απόφαση να υποδείξει πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων σε χέρι του Έρικ Ντάιερ. Ο Ουίλσον έστησε την μπάλα και ευστόχησε σε 1-1, κάτι που έδωσε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας από το πουθενά.

Αντίθετα η Τότεναμ, ενώ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη έκανε φανερά συντήρηση δυνάμεων, δεν φρόντισε να τελειώσει το παιχνίδι και κάπως έτσι το πλήρωσε με το τελικό αποτέλεσμα (1-1) να την αδικεί φανερά.

Τότεναμ (Ζοζέ Μουρίνιο, 4-3-3): Λιορίς, Ντόχερτι, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Γουίνκς, Λο Σέλσο (77’ Ντομπελέ), Λούκας (79’ Λαμέλα), Κέιν, Σον (46’ Μπέρβαϊν)

Νιούκαστλ (Στιβ Μπρούς, 4-4-2): Ντάρλοου, Μανκίγιο, Λάσελς, Φερνάντεζ, Ρίτσι (69’ Λιούις), Χέντρικ (74’ Μέρφι), Σέλβεϊ, Χέιντεν, Αλμιρόν (77’ Κάρολ), Ουίλσον, Ζοέλιντον

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λιντς 0-1

Νωρίτερα, χάρη στο γκολ του Πάτρικ Μπάμφορντ, η Λιντς επικράτησε με 1-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας για την τρίτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Στο πρώτο ντέρμπι του Γιόρκσαϊρ ύστερα από 19 χρόνια, που είδε η Πρέμιερ Λιγκ, η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα, κέρδισε στο «Μπράμαλ Λέιν» (1-0) την αξιόμαχη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ του Κρις Ουάιλντερ, χάρη σε γκολ του 27χρονου επιθετικού Πάτρικ Μπάμφορντ στο 88ο λεπτό.

Εκείνος, ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή σηκώθηκε και έπιασε την δυνατή κεφαλιά για το τελικό 0-1. Ταυτόχρονα, ο Άγγλος έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκόραρε και στα τρία πρώτα ματς στην πρώτη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου στην ιστορία των «Παγωνιών».

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα του Αργεντινού προπονητή, η οποία έπειτα από τρεις αγωνιστικές έφτασε τους έξι βαθμούς. Αντίθετα πολύ κακό ξεκίνημα για τις «Λεπίδες» που βρέθηκαν στην τελευταία θέση, καθώς έχουν μόνο ήττες και δεν έχουν σκοράρει ούτε γκολ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Ουάιλντερ, 3-5-2): Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ, Αμπάντου, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Λούντστραμ (65′ Νόργουντ), Μπεργκ, Όσμπορν, Στίβενς, ΜακΓκόλντρικ (74′ ΜακΜπέρνι), Μπερκ (74′ Σαρπ)

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα, 3-1-4-2): Μελιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Κούπερ, Φίλιπς, Έλντερ Κόστα (66′ Οκάμπο), Κλιχ, Ντάλας, Χάρισον, Μπάμφορντ, Ρόμπερτς (46′ Ροντρίγκο, 90′ + 1′ Αλιόσκι)